Z kraju

Czego nie można wywieźć z Polski? Minister zdrowia zaktualizował listę

Z kraju

[object Object]
Morawiecki o produkcji środków do dezynfekcjitvn24
wideo 2/4

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zaktualizował listę leków i wyrobów objętych zakazem wywozu z kraju. Znalazło się na niej 1587 pozycji, między innymi preparaty do dezynfekcji, leki przeciwbólowe, a także rękawice i termometry.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wyjaśnił na Twitterze, że aktualizacja listy antywywozowej nastąpiła po spotkaniach z branżą przemysłu farmaceutycznego i wyrobów medycznych.

Poprzednia lista, na której znalazły się m.in. rękawice, strzykawki, termometry i maty dekontaminacyjne, obowiązywała od piątku 6 marca.

Miłkowski podał, że "na nowej liście wprowadzono kody EAN (kreskowe - red.) dla produktów leczniczych oraz dodano leki do dezynfekcji". Przekazał, że "zmniejszono listę grup wyrobów medycznych do najbardziej deficytowych w aktualnej sytuacji".

Półtora tysiąca pozycji

Wykaz zawarty jest w załączniku do obwieszczenia ministra zdrowia ws. produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

LISTA ANTYWYWOZOWA - WYKAZ >

Aktualnie wykaz zawiera 1587 pozycji. Oprócz dotychczasowych pozycji m.in. insulin, na wykazie znalazły się m.in. leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Na liście jest m.in. emulsja myjąca Sensiva, roztwory do dezynfekcji Braunol i Betadine oraz roztwory na skórę Maxiseptic i Octenisept. W najnowszym wykazie są też m.in. elektroniczne termometry, rękawice zabiegowe i chirurgiczne, medyczne ochraniacze na obuwie, odzież operacyjna, maski chirurgiczne a także fartuchy chirurgiczne.

Leki, wyroby i środki żywieniowe z tzw. listy antywywozowej nie mogą być wywożone za granicę. Lista jest jednym z narzędzi, które ma ograniczać niekontrolowany wywóz leków z Polski.

"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości