"Powtórzenie będzie niezwykle trudne". Rekordowy sezon dla polskich klubów

Z kraju

tvn24bisTransferowe szaleństwo w chińskiej piłce

Ponad 700 milionów złotych przychodów, pierwszy w historii ligi dodatni wynik finansowy klubów oraz rekordowe wpływy z transferów - to wnioski płynące z najnowszego raportu "Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu" przygotowanego przez EY i spółkę Ekstraklasa S.A. Zwycięzcą rankingu za sezon 2016-17 okazała się Legia Warszawa, której przychody wzrosły o 151 milionów złotych. Na podium znalazły się również Lech Poznań oraz Lechia Gdańsk.

Łączne przychody klubów Ekstraklasy w sezonie 2016-2017 wyniosły 706,6 mln złotych. Dla porównania, sezon wcześniej było to 511,2 mln złotych, co oznacza wzrost o 38 procent. Jak wskazano, jest to zasługą rekordowych przychodów transferowych oraz z praw mediowych. Odpowiednio było to 117 milionów i 260 milionów złotych.

Ubiegły sezon po raz pierwszy zakończył się dodatnim wynikiem finansowym netto klubów. Ich łączny zysk wyniósł 66 mln złotych. "Na tej płaszczyźnie Ekstraklasa może się jawić jako przedsiębiorstwo w okresie dynamicznego rozwoju, osiągające ambitne cele biznesowe. Pamiętać jednak warto o przyczynach tych rekordów, bowiem z perspektywy czasu wyglądają właśnie na jednorazowe wydarzenie, a ich powtórzenie będzie niezwykle trudne, a już na pewno w krótkim okresie" - uważa cytowany w komunikacie Marek Musiał, partner EY w dziale Usług Audytorskich.

Tak dobre wyniki byłyby nieosiągalne bez awansu Legii Warszawa do rozgrywek Ligi Mistrzów. Podczas gdy w tym sezonie wszystkie polskie kluby odpadły z europejskich rozgrywek już w sierpniu.

Awans do Ligi Mistrzów

To dziewiąty raport "Ekstraklasa piłkarskiego biznesu" przygotowany przez EY, ale po raz pierwszy uwzględnia on nie rok kalendarzowy, a okres od 1 lipca do 30 czerwca.

Pod uwagę bierze się trzy kategorie: finanse (wysokość przychodów, wskaźnik płynności, udział kapitału obcego oraz wskaźnik dywersyfikacji przychodów), marketing i medialność (m.in. średnia oglądalność, średnia frekwencja na stadionie, liczba sprzedanych koszulek), a także efektywność sportowa (sukces sportowy, liczba zawodników w reprezentacjach oraz liczba minut rozegranych przez zawodników urodzonych po 1 stycznia 1995 roku).

W sezonie 2016-2017 Wojskowi obronili tytuł Mistrza Polski oraz pozycję lidera w rankingu biznesowym raportu "Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu".

Legia okazała się najlepsza w zestawieniu medialno-marketingowym oraz zajęła trzecie pod kątem efektywności sportowej. W klasyfikacji finansowej Legia zajęła drugie miejsce, za Cracovią.

Dzięki udziałowi w fazie grupowej Ligi Mistrzów Legia Warszawa zdeklasowała swoich rywali pod kątem prognozowanych przychodów w minionym sezonie. Wyniosły one niemal 281 mln złotych i były blisko czterokrotnie większe od przychodów drugiego w tej kategorii Lecha notującego 75,1 mln złotych. O tym jak ważny dla polskiego klubu może być udział w Lidze Mistrzów świadczy wzrost przychodów Legii w sezonie 2016-2017 aż o blisko 116 procent wobec roku 2015.

W minionym sezonie same tylko przychody z praw mediowych z rozgrywek UEFA wyniosły aż 117,3 mln złotych i stanowiły 41,7 proc. całkowitych prognozowanych przychodów klubu. Wpłynęło to jednak paradoksalnie w znacznym stopniu na pogorszenie wskaźnika dywersyfikacji przychodów, który wyniósł 0,30. Uplasował Legionistów na 6. miejscu między innymi za Cracovią (0,24) i Pogonią (0,29), a przed Jagiellonią (0,3) i Śląskiem (0,31).

Dobre występy piłkarzy z Warszawy przyczyniły się do ustanowienia rekordowego poziomu przychodów z transferów. Od początku lipca 2016 roku do końca marca 2017 roku Legia zarobiła na sprzedaży swych graczy 47,5 mln złotych. W ubiegłym sezonie klub z Warszawy poniósł także 185,6 mln złotych kosztów operacyjnych.

Z tej kwoty 32,4 proc. stanowiły wynagrodzenia piłkarzy. Na ich pensje w sezonie 2016-2017 wydano ponad 60 mln złotych, wobec 31,6 mln złotych w roku 2015. Wysokie koszty funkcjonowania klubu przełożyły się na najwyższy w lidze wskaźnik wysokości ponoszonych kosztów operacyjnych na każdy zdobyty punkt w rozgrywkach. Wyniósł średnio 2,04 mln złotych na każdy z 91 punktów zdobytych łącznie w rozgrywkach Ekstraklasy, Pucharu Polski i Ligi Mistrzów.

Ranking biznesowy klubów EkstraklasyEY

W czołówce bez zmian

Z najnowszego rankingu wynika, że ścisła czołówka zestawienia powtórzyła swoje wyniki z poprzedniej edycji, bowiem aż siedem pierwszych miejsc ułożyło się analogicznie do poprzedniego roku.

Drugie miejsce przypadło Lechowi Poznań. Pod względem finansów poznaniacy zamykają podium, notując najlepszą w Ekstraklasie dywersyfikację przychodów oraz drugie najwyższe przychody w stawce.

Poznaniacy zajęli trzecie miejsce (5000) pod względem liczby sprzedanych replik koszulek klubowych. Na pierwszym miejscu znalazła się Legia (22000), przed Cracovią (7714).

Wartość wskaźnika zadłużenia Lecha nieznacznie wzrosła i pod tym względem drużyna z Wielkopolski zajęła szóste miejsce. Legia znalazła się tuż za podium ze wskaźnikiem na poziomie 0,78. Lepsze okazały się Cracovia, Zagłębie oraz Jagiellonia. Z drugiej strony, najwyższy wskaźnik zadłużenia w Ekstraklasie miały Pogoń Szczecin (4,70) oraz Wisła Kraków (7,77). W rankingu nie uwzględniono klubu z Niecieczy, który nie podał wszystkich swoich danych finansowych.

Na najniższym stopniu podium w rankingu biznesowym uplasowała się Lechia Gdańsk. Klub z Pomorza po raz kolejny wygrał klasyfikację efektywności sportowej. To zasługa czwartego miejsca w tabeli Ekstraklasy, a także drugiej pozycji pod względem liczby reprezentantów. Czterech graczy biało-zielonych zagrało w Reprezentacji A swojego kraju.

Na uwagę zasługuje także trzecie miejsce pod względem minut rozegranych przez młodzieżowców. Lepszy wynik w tej kategorii osiągnęły wyłącznie Ruch i Pogoń. Tuż za podium znalazła się Jagiellonia Białystok.

Klub z Podlasie zajął drugie miejsce w klasyfikacji efektywności sportowej za sprawą historycznego wicemistrzostwa Polski w sezonie 2016-2017. W kadrze Jagielloni, podobnie jak w Lechii i Termalice, znalazło się też czterech reprezentantów kraju.

Pozostałe miejsca w rankingu:

5. Wisła Kraków

6. Cracovia

7. Pogoń Szczecin

8. Arka Gdynia

9. KGHM Zagłębie Lubin

10. Śląsk Wrocław

11. Korona Kielce

12. Ruch Chorzów

13. Piast Gliwice

14. Wisła Płock

15. Brut-Bet Termalica Nieciecza

16. Górnik Łęczna

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock