Kwota wolna od podatku ma pójść w górę. Rząd zajmie się projektem

Z kraju

Morawiecki: od stycznia kwota wolna od podatku wzrośnieTVN24 BiS
wideo 2/5

Dziś rząd zajmie się projektem podwyższającym dla najmniej zarabiających kwotę wolną od podatku do 8 tysięcy złotych z obecnych 6,6 tysiąca złotych.

Projekt przewiduje podniesienie do 8 tys. zł kwoty wolnej od podatku, dla podatników osiągających dochód nieprzekraczający tej kwoty. W przypadku dochodów w przedziale 8 tys. zł - 13 tys. zł (obecnie 11 tys. zł) kwota wolna będzie stopniowo malała do 3091 zł. Podatnicy, których dochody przekroczą 13 tys. zł, ale będą niższe od górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej (85 tys. 528 zł), będą korzystać z kwoty wolnej w wysokości 3091 zł. W przypadku podstawy obliczenia podatku wyższej od 85 tys. 528 zł, kwota będzie maleć do zera przy dochodzie wynoszącym 127 tys. zł.

"Wprowadzenie powyższych rozwiązań utrzymuje zróżnicowanie ciężarów publicznych z uwzględnieniem zdolności podatkowej danej osoby. Jednocześnie pozwala zrównoważyć z jednej strony potrzeby podatników, z drugiej zaś możliwości sektora finansów publicznych, w tym jednostek samorządu terytorialnego" - napisano w uzasadnieniu do projektu. "Korzyść z podwyższenia kwoty wolnej od podatku odczują w szczególności osoby uzyskujące najniższe dochody z pracy oraz zdecydowana większość emerytów i rencistów. Efektem podwyższania tej kwoty będzie stopniowy wzrost dochodów pozostających w dyspozycji większości podatników" - dodano.

Jak mówił niedawno wicepremier, minister finansów Mateusz Morawieck, dzięki tej zmianie z kwoty wolnej skorzysta od 1,2 do 2,2 miliona osób więcej.

Obietnica

Obecne progi kwoty wolnej to efekt zmian z jesieni ub.r. Wcześniej przez wiele lat wynosiła ona dla wszystkich 3091 zł.

Podniesienie jej do 8 tys. zł było jedną z głównych obietnic PiS i Andrzeja Dudy przed wyborami w 2015 r. W kampanii nie zapowiadano jednak, że wysokość kwoty będzie zróżnicowana i zależna od dochodów.

Do zmiany kwoty wolnej zobowiązał polityków także wyrok Trybunału Konstytucyjnego z października 2015 r., w którym poziom 3091 zł uznano za niezgodny z konstytucją. O zbadanie przepisów zwrócił się do TK Rzecznik Praw Obywatelskich, argumentując, że tak niska kwota wolna sprawia, że podatki muszą płacić nawet osoby z dochodem nie zapewniającym minimum egzystencji.

Kwota wolna od podatku to poziom dochodów, przy uzyskaniu których nie jesteśmy zobowiązani do odprowadzenia na rzecz państwa podatku dochodowego. Przysługuje wyłącznie podatnikom, których dochody opodatkowane są na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej.

Kwota wolna w 2017 r.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: