Kwota wolna od podatku musi się zmienić. Decyzja należy do polityków

Z kraju

ShutterstockPrzepisy ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 r.

Przepisy ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 r. - uznał pod koniec października Trybunał Konstytucyjny. Co to oznacza i kto odczuje te zmiany? Wyjaśniamy w programie "Biznes dla Ludzi".

O zbadanie przepisów zwrócił się do TK Rzecznik Praw Obywatelskich, argumentując, że tak niska kwota wolna sprawia, że podatki muszą płacić nawet osoby z dochodem nie zapewniającym minimum egzystencji.

Jak tłumaczył Szymon Murawski z TAX Matters, "Trybunał Konstytucyjny powiedział, że dzisiejsze przepisy są niezgodne z konstytucją z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że obecna kwota wolna od podatku jest niższa od minimum egzystencji. Druga rzecz, którą powiedział, że ta kwota powinna być co roku podwyższana żeby dostosowywać ją do minimum egzystencji".

Dodatkowo przepis powinien wskazywać cały mechanizm kalkulacji kwoty wolnej gwarantującej minimum egzystencji tak, żeby przykładowo rodziny mogły z tego skorzystać.

Brak obowiązku

Kwota wolna od podatku, to poziom dochodów, przy którym nie jesteśmy zobowiązani do płacenia podatku dochodowego. Od 2009 roku wynosi ona 3091 złotych. Podatek dochodowy do wysokości tej kwoty wynosi 0 złotych. Jeśli roczne dochody nie przekroczą tej kwoty, zostanie zwrócona zaliczka płacona w ciągu roku na podatek.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że kwota musi być wyższa i musi gwarantować minimum egzystencji.

- Ustawodawca wcale nie miał obowiązku wprowadzania kwoty wolnej od podatku, ale jeżeli już się zdecydował musi ona gwarantować minimum egzystencji, więc dzisiaj rząd ma wybór, czy w ogóle zrezygnować z kwoty wolnej od podatku, czy ustalić ją w taki sposób żeby gwarantowała minimum egzystencji - tłumaczył Murawski.

Kiedy zmiany?

Oprócz korzyści dla podatników, zmiany czekają również pracodawców. - Pracodawca potrącając zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych co miesiąc uwzględnia 1/12 kwoty wolnej od podatku, więc odpowiednio jeśli kwota wzrośnie, to pracodawca będzie musiał obliczać od niższej podstawy opodatkowania, a my zapłacimy niższy podatek - wyjaśniał gość "Biznesu dla Ludzi".

Pozostaje jednak pytanie, kiedy może spodziewać się wejścia nowych przepisów. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dotychczas obowiązujące przepisy tracą moc 30 listopada 2016 r., a teraz wszystko pozostaje w rękach Sejmu i Senatu.

- Parlament do tego dnia będzie musiał uchwalić zmiany przepisów - stwierdził Murawski. - Nowe przepisy mogą wejść w życie zarówno od 1 stycznia 2016 roku, ale również mogą wejść w życie rok później - dodał.

Jak wyjaśniał ekspert., "nawet jeżeli TK uznaje, że przepis jest niezgodny z konstytucją ma prawo przedłużyć obowiązywanie tego przepisu. Mając na względzie stan finansów publicznych".

Program "Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat.

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock