2017 rok ma być w gospodarce lepszy. "Stopniowo będzie się rozpędzała"

Z kraju

ZTM WarszawaW 2017 r. wzrost gospodarczy ma być zdecydowanie wyższy niż w 2016 r.

W przyszłym roku polska gospodarka stopniowo będzie się rozpędzała i wzrost PKB za cały 2017 rok wyniesie powyżej 3 proc. - ocenił w piątek podczas spotkania z dziennikarzami wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

- Jeszcze pierwszy kwartał jest zazwyczaj wolniejszy, więc on będzie wolniejszy, ale bardzo wyraźnie już będziemy czuli fundusze (UE - PAP) i przełożenie na PKB w drugim kwartale i kolejnych. Liczymy, że będą również pozytywne efekty innych działań rządu - tych, które realizujemy w ramach naszej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - mówił Kwieciński o 2017 roku.

Odbicie w inwestycjach

Wyjaśnił, że MR pracuje nad tworzeniem lepszego otoczenia prowadzenia działalności gospodarczej w ramach konstytucji biznesu oraz pakietu 100 zmian dla firm, a także pobudzaniem inwestycji, przyciąganiem inwestycji zagranicznych i pobudzaniem silniejszej ekspansji zagranicznej polskich firm.

- Więc to (...) będzie powodowało, że ten wzrost gospodarczy będzie zdecydowanie wyższy aniżeli w tym roku. Będzie powyżej 3 proc. - podkreślił wiceszef MR.

Przyspieszenie wzrostu

Kwieciński odniósł się również do szacunków dotyczących wzrostu gospodarczego za 2016 rok.

- W tej chwili oczywiście wszyscy się zastanawiamy, czy ten wzrost PKB (...) za cały rok, będzie bliżej 2,5 proc., co wielu ekonomistów mówi, że jest bardziej realne, czyli do takiego poziomu, jaki mieliśmy za trzeci kwartał, czy bliższy 3 proc., czyli taki, jaki był za dwa pierwsze kwartały - wskazał. - Myślę, że ze względu na bardzo silny bodziec inwestycyjny związany z funduszami unijnymi, jak również silny bodziec związany z rosnącą konsumpcją i poprawiającym się klimatem wśród konsumentów, możemy mieć silniejszy niż przewidywaliśmy bodziec na PKB w czwartym kwartale. Czyli że ostatecznie w roku będziemy bliżej 3 aniżeli bliżej 2,5 proc. - wyjaśnił wiceminister.

Budujące wyniki

Według niego przyspieszenie da się już zaobserwować m.in. poprzez lepsze wyniki branży budowlano-montażowej, wzrosty w produkcji sprzedanej, optymizmem napawa w jego ocenie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw.

- To skłania mnie, że już w tym czwartym kwartale możemy mieć silny bodziec, który będzie wpływał na nasze PKB - zaznaczył. - Zdaję sobie oczywiście sprawę, że ta baza zeszłego roku była (...) bardzo wysoka, m.in. przez to, że mocno przyspieszaliśmy wykorzystanie funduszy z poprzedniej perspektywy. Ale te wyniki są naprawdę w tej chwili budujące - dodał Kwieciński.

Prognozy gospodarcze na 2017 rok. Debata Młodych TVN24BiS:

Prognozy gospodarcze na 2017 rok. Debata Młodych TVN24BiS

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ZTM Warszawa