Rząd ma dorzucić się do czynszów. "Przez początkowe dziewięć lat"

Z kraju

Morawiecki o programie Mieszkanie Plustvn24
wideo 2/6

Wsparcie państwa w programie Mieszkanie Plus będzie kierowane na czynsze. Ten program będzie w dużej mierze adresowany do ludzi młodych, którzy ruszają na rynek pracy - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

- Wsparcie państwa będziemy kierować na same czynsze, na określony okres przez początkowe dziewięć lat - powiedział Kwieciński. Jak dodał, program będzie dotyczył przede wszystkim ludzi młodych, którzy albo dopiero ruszają na rynek pracy, albo są w początkowym momencie na rynku pracy i często zmieniają miejsce zamieszkania i potrzebują dostępu do mieszkań.

Obniżenie kosztów

- Czynsze, które teraz są na rynku wynikają z tego, że na inwestorów prywatnych nakładane są wysokie marże, które przekładają się na wysokie czynsze. Chcielibyśmy, jako państwo budować mieszkania dla mniej zamożnych grup społeczeństwa, dla tych, którzy może jeszcze nie kwalifikują się do mieszkań socjalnych, czy komunalnych, ale nie mają pieniędzy, by kupić mieszkanie czy też wziąć na niego kredyt. Państwo powinno zagwarantować im dostęp do mieszkań, bo to jedna z podstawowych potrzeb człowieka - powiedział. Kwieciński dodał, że tych tańszych mieszkań w Polsce brakuje. - Jak byśmy nie liczyli, to między jednym a dwoma milionami. Problem dotyczy bardzo dużej grupy społeczeństwa, mniej więcej 40 procent. To były osoby nieco zapomniane, bo instrumenty, jakie były dotąd obecne na rynku, na przykład dopłaty do kredytów, były kierowane do bardziej zamożnych - ocenił. Szef resortu rozwoju podkreślił, że ceny najmu za metr mieszkania są zróżnicowane - cena w Warszawie jest inna niż w Zgierzu czy Jarocinie. - Nie możemy generalizować - koszt wynajmu mieszkania zależy od lokalizacji, zależy też od tego, jakie są wynagrodzenia w danym mieście. Chcemy normalizować nasze podejście. Będziemy budować mieszkania we współpracy z samorządami, sektorem prywatnym, chcemy do tego procesu włączyć spółdzielnie po to, by tych mieszkań było jak najwięcej - deklarował.

Dopłaty do czynszów

Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń mówił wcześniej, że w Mieszkaniu plus czynsze nie będą regulowane przez państwo, ale będą niższe niż aktualne na rynku. Dodał, że obniżenie cen rynkowych będzie możliwe dzięki projektowanej specustawie mieszkaniowej.

W połowie marca została ona skierowana do konsultacji publicznych. Za jej realizację odpowiada Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Projekt ustawy zakłada usprawnienie procesu przygotowania inwestycji - w zakresie pozyskiwania dostępu do terenu, a także przyspieszenie wydawania decyzji administracyjnych.

Z kolei pod koniec marca rząd zaproponował drugi projekt, dzięki któremu najemcy lokali mogliby otrzymać dopłaty do czynszów. Zgodnie z nim dopłaty mają być adresowane do gospodarstw domowych o określonym limicie dochodów.

Gospodarstwo domowe jednoosobowe będzie mogło ubiegać się o dopłatę, jeżeli jego średni miesięczny dochód nie przekracza 60 procent przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit 60 procent jest zwiększany o 30 punktów procentowych. Oznacza to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 90 procent przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a w przypadku trzyosobowego - 120 procent. Wysokość dopłat będzie zależała od kosztów budownictwa mieszkaniowego na danym terenie, oraz powierzchni mieszkania. Im liczniejsze gospodarstwo, tym wyższe mają być dopłaty.

O dopłaty będzie można się ubiegać w przypadku mieszkań po raz pierwszy zasiedlanych - wtedy gdy zasiedlenie miało miejsce w ciągu 12 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji mieszkaniowej. Dopłaty będą przyznawane na dziewięć lat. Po trzech i sześciu latach mają być stopniowo zmniejszane. Dodatkowo co trzy lata beneficjenci będą weryfikowani. Kryteria pierwszeństwa ws. dopłat do czynszów określi rada gminy w drodze uchwały. Rada gminy będzie miała do dyspozycji zawarty w ustawie katalog, z którego będzie wybierała najważniejsze dla niej kryteria. Rząd planuje, że pierwsze dopłaty miałyby być przyznawane w 2019 roku, na ten cel przewidziano 400 milionów złotych, w 2020 roku - 800 mln zł, w 2021 roku - 1,2 mld zł, w 2022 roku - 1,6 mld zł, a począwszy od 2023 roku do 2027 roku - 2 mld zł rocznie.

Pierwsze mieszkania

W pakiecie Mieszkanie plus jest 6,2 mld zł na wsparcie gmin w realizacji budownictwa komunalnego do 2025 roku. To - jak zakłada rząd - ma umożliwić powstanie 177 tysięcy mieszkań o dostępnym czynszu.

Program Mieszkanie plus działa w dwóch obszarach: społeczny realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programów Społecznego Budownictwa Czynszowego oraz wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego.

Za komercyjny zaś odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości (BGKN). Obecnie spółka ta ma w budowie około 2 tysięcy mieszkań, kolejne 25 tysięcy jest w przygotowaniu. Budowy trwają między innymi w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Katowicach, Wałbrzychu i Gdyni. Do jarocińskiego Mieszkania plus lokatorzy mają wprowadzać się od 24 kwietnia. Będą to pierwsze mieszkania oddane do użytku w ramach rządowego programu.

Podczas kwietniowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w 2019 roku ma być w budowie 100 tysięcy mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus. Lokale w ramach programu mają również powstawać przy udziale Ministerstwa Środowiska z wykorzystaniem gruntów Lasów Państwowych.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock