Mocne uderzenie w euro, złoty oberwał rykoszetem. Takiej sytuacji nie było od dwóch dekad

Autor:
mp/ToL
Źródło:
CNBC, PAP
Zalewska: w Europie mamy tocząca się wojnę, która determinuje między innymi ceny energii elektrycznej i ceny gazu
Zalewska: w Europie mamy tocząca się wojnę, która determinuje między innymi ceny energii elektrycznej i ceny gazuTVN24
wideo 2/6
TVN24Zalewska: w Europie mamy tocząca się wojnę, która determinuje między innymi ceny energii elektrycznej i ceny gazu

W poniedziałek rano euro kosztowało mniej niż 0,99 dolara. Takich poziomów na tej parze nie widziano od 20 lat. Wspólna europejska waluta osłabia się w związku narastającym kryzysem energetycznym. Złoty w poniedziałek traci do głównych walut.

W poniedziałek rano przez moment kurs euro było na poziomie 0.9881 dol. Po godzinie 10.00 kurs euro względem amerykańskiej waluty wynosił już 0.9914.

EUR/USD

Bałtyckim rurociągiem Nord Stream 1 od środy nie płynie gaz i nie wiadomo, kiedy wznowione zostaną jego dostawy. W piątek Gazprom przekazał, że mimo zapowiedzi nie stanie się to w sobotę, bo w trakcie prac konserwacyjnych odkryto usterkę. Według pierwotnych zapowiedzi przerwy w dostawach miały potrwać jedynie trzy dni.

Eurodolar na historycznym poziomie. Sytuacja złotego

"W Europie narasta kryzys energetyczny, po tym jak rosyjski Gazprom wydłużył przerwę w dostawach gazu poprzez Nord Stream 1 w nieokreśloną przyszłość. Niejako w kontrze do tych wydarzeń w tym tygodniu przedstawiciele państw Unii Europejskiej mają w piątek debatować nad m.in. ustaleniem maksymalnej ceny błękitnego paliwa" - napisali w komentarzu dziennym ekonomiści Banku Millennium.

Zdaniem ekonomistów, w takim otoczeniu w poniedziałek osłabia się euro oraz PLN.

"Nastroje rynkowe pozostają niesprzyjające bardziej ryzykownym aktywom. Kurs EUR/USD obniżył się w okolice poziomu 0,99 co wsparło z kolei zwyżkę pary EUR/PLN do 4,74. Mimo, iż poniedziałek jest dniem wolnym od pracy w USA i przez to zmienność może być ograniczona, to w kolejnych dniach nie zabraknie impulsów mogących generować wahania rynkowe" - czytamy.

Ważne decyzje banków centralnych

"Globalnie wydarzeniem tygodnia będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, na którym dojdzie prawdopodobnie do agresywnej podwyżki stóp procentowych. Uzupełnieniem będą wystąpienia przedstawicieli Fed, w tym wypowiedź prezesa J.Powella (czwartek). Lokalnie natomiast inwestorzy przyglądać się będą decyzji Rady Polityki Pieniężnej (środa), która w naszej ocenie po raz 11. podwyższy stopy procentowe (choć tym razem o 25 pkt. baz.)"- prognozowali analitycy.

Z kolei ekonomiści PKO BP oczekują, że kurs EUR/PLN będzie utrzymywał się w okolicach 4,70.

"W przypadku złotego oczekujemy, że posiedzenie RPP będzie sprzyjało utrzymaniu notowań EUR/PLN w okolicach 4,70. Rada wykazuje niechęć do osłabienia złotego, jednak istotne pozostaje pytanie, czy ostatnie dane inflacyjne wpłyną na postawę Rady, która jeszcze niedawno sygnalizowała koniec cyklu podwyżek stóp procentowych" - napisali w Dzienniku rynkowym ekonomiści PKO BP.

Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się w środę, 7 września br., a EBC podejmie decyzję odnośnie poziomu stóp procentowych 8 września br.

Notowania złotego - euro, dolar, frank i funt

Po godzinie 11.00 kurs EUR/PLN plasuje się na poziomie 4,73, a USD/PLN - 4,77. Funt brytyjski kosztuje 5,49 zł, a frank szwajcarski - prawie 4,86 zł.

EUR/PLN
USD/PLN
GBP/PLN
CHF/PLN
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości