100 milionów złotych od Kulczyków na walkę z biedą. "Zacznijmy szlachetną rywalizację"

Z kraju

100 milionów złotych od Kulczyków na walkę z biedąTVN24 BiS
wideo 2/5

- Głośno deklaruję, że przekażemy z Sebastianem 100 milionów złotych na cele charytatywne w Polsce - zadeklarowała Dominika Kulczyk podczas gali Nagrody Polskiej Rady Biznesu imienia Jana Wejcherta. Jak dodała, tym gestem chce zachęcić innych do dzielenia się swoim bogactwem.

W poniedziałkowy wieczór w warszawskim Ufficio Primo po raz szósty zostały wręczone Nagrody Polskiej Rady Biznesu imienia Jana Wejcherta.

Galę, która odbywała się w 25. rocznicę powstania Polskiej Rady Biznesu zapamiętamy jednak także z innego powodu. Wszystko za sprawą wystąpienia Dominiki Kulczyk, córki zmarłego przed blisko dwoma laty miliardera Jana Kulczyka.

Miliony na pomoc

- Nagroda imienia Jana Wejcherta jest o zmienianiu świata, o wykuwaniu nowoczesnej przedsiębiorczości, społeczeństwa obywatelskiego i ludzkiej odpowiedzialności za innych. Dlatego tato ją współtworzył, był jej dobrym duchem. Tato kochał ludzi. Pamiętam, jak dopingował nas do powołania fundacji, a potem zagrzewał, żeby popychać kolejne kostki dobroczynnego domina. Ciągle powtarzał: bycie silniejszym, bogatszym, oznacza tyle, że wobec świata mamy więcej obowiązków. Dlatego pieniądz jest narzędziem do zmiany na lepsze - mówiła w przemówieniu kończącym galę Dominika Kulczyk.

Przypomniała o 25-leciu powstania Polskiej Rady Biznesu i zaapelowała, by wzorem najbogatszych na świecie, polscy przedsiębiorcy dzielili się majątkiem.

- Już dzisiaj zacznijmy szlachetną rywalizację, która zmierzy się z biedą, głodem, wykluczeniem, bezdomnością. Wierzę, że apel nie pozostanie bez odzewu i tylko po to, żeby ośmielić do dzielenia się innych, głośno deklaruję: przekażemy z Sebastianem (bratem Dominiki - red.) 100 milionów złotych na cele charytatywne w Polsce - powiedziała Dominika Kulczyk.

Innowacyjny projekt

Dominika Kulczyk jest współzałożycielką, inicjatorką, a także prezesem zarządu Kulczyk Foundation. Fundacja powstała w lipcu 2013 roku, a jej zadaniem jest "pomóc organizacjom i ludziom efektywnie pomagać".

Organizacja wspiera projekty infrastrukturalne i inwestycje społeczne w krajach rozwijających się. Dba o to, by ci, którzy otrzymują pomoc, dostali również wsparcie i wiedzę niezbędną do tego, by dalej samodzielnie zmieniać swój los.

Dominika Kulczyk jest też prowadzącą program "Efekt Domina" w TVN. W każdym odcinku ekipa telewizyjna odwiedzi inny kraj, aby pokazać problemy zwykłych ludzi. Ich dramaty związane z biedą, w jakiej żyją. Nadrzędnym celem programu jest wskazanie działań, które realnie mogą zmienić życie tych ludzi na lepsze.

Biznesowe Oscary

Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta to jedne z najbardziej znanych i prestiżowych wyróżnień wręczanych najwybitniejszym postaciom polskiej przedsiębiorczości oraz sektora działalności społecznej.

Laureatami poszczególnych kategorii zostali wczoraj Paweł Marchewka, profesor Krystian Jażdżewski oraz dr Monika Sajkowska. Nagrodą Specjalną uhonorowano zaś profesora Jana Madeya.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Raporty: