Lista najbogatszych Polaków. W pierwszej "10" tylko jedna kobieta

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatKulczyk, Solorz-Żak i Sołowow. Oto najbogatsi Polacy

Jan Kulczyk, Zygmunt Solorz-Żak i Michał Sołowow - to trójka najbogatszych Polaków kolejnej edycji rankingu tygodnika "Wprost". W pierwszej dziesiątce znalazła się jednak kobieta - Grażyna Kulczyk. Pierwsza "10" ma łącznie ponad 60 mld zł.

1. Jan Kulczyk, majątek: 16 mld zł 2014 rok był dobry dla Kulczyka. Jego zwiększył się głównie dzięki wzrostowi wartości pakietu akcji chemicznego Ciechu i notowanego w Londynie międzynarodowego producenta piwa SAB Miller. Rok temu Kulczyk kupił Ciech od Skarbu Państwa za 620 mln zł, dziś spółka jest warta 1,5 mld zł. Jak czytamy, Kulczyk od wielu miesięcy promuje w krajach UE koncepcję budowy nowego, konkurencyjnego rynku energii. "W ramach tego projektu konieczna jest budowa mostu energetycznego, dzięki któremu Ukraina będzie miała możliwość eksportu nadwyżki energii elektrycznej generowanej w tym kraju. Choć nie mówi się o tym oficjalnie, elementem tej układanki mógłby być także eksport na Ukrainę węgla z Polski, którego z kolei my mamy w nadmiarze" - pisze "Wprost".

Tygodnik tłumaczy, dlaczego w głowie biznesmena narodził się taki plan: "spółka biznesmena Polenergia kupowałaby na Ukrainie tanią energię z reaktorów elektrowni Chmielnicki i przesyłała ją do UE. Niedawno Kulczyk Investments objął pakiet 25 proc. akcji Fibar Group, producenta inteligentnych systemów i urządzeń automatyki budynkowej. Zapłacił za nie 35 mln zł. Firma ma 100 mln zł przychodów i rośnie w tempie 300 proc. rocznie".

2. Zygmunt Solorz-Żak, majątek: 12,5 mld zł Potentat medialny, właściciel sieci komórkowej Plus, która ma ponad 14 mln klientów, z kolei platforma Cyfrowego Polsatu to 3,5 mln abonentów. Solorz-Żak kontroluje też Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. "Jako największy inwestor na warszawskiej giełdzie ma też akcje znanej grupy producenckiej ATM czy spółki telekomunikacyjnej Midas. Mniejsze składniki jego majątku to np. Port Praski, wielomilionowa inwestycja po praskiej stronie Wisły z przestrzenią mieszkalno-usługową, przystanią dla jachtów czy tramwajem wodnym do Białołęki" - czytamy.

3. Michał Sołowow, majątek: 8,3 mld zł Sołowow od 15 lat utrzymuje się w dziesiątce najbogatszych ludzi w Polsce. Jest większościowym udziałowcem w notowanym na warszawskiej giełdzie koncernie chemicznym Synthos oraz producencie ceramiki Rovese. W swoim portfelu ma też producenta podłóg Barlinek i sieć sklepów Komfort. Kocha też sport, jest trzykrotnym wicemistrzem Europy i dwukrotnym wicemistrzem Polski w rajdach samochodowych.

4. Dariusz Miłek, majątek: 5,3 mld zł Miłek to założyciel i szef firmy obuwniczej CCC. Zaczynał jednak skromnie - w 1991 roku od stoiska z butami na bazarze w Lubinie. Dziś CCC to ponad 800 sklepów w 14 krajach. Firma ma największą w Europie fabrykę butów skórzanych. Na 14 rynkach sprzedaje 40 mln par butów rocznie. Łącznie zatrudnia ponad 10 tys. pracowników. Wycena rynkowa - 7 mld zł. Biznes obuwniczy to jednak nie wszystko. Miłek buduje też galeria handlowe - Cuprum Arenę w Lubinie, Galerię Korona w Kielcach, Galerię Solną w Inowrocławiu i Galerię Warmińską w Olsztynie.

5. Leszek Czarnecki, majątek: 5,2 mld zł Twórca Getin Noble Banku, który ma obecnie blisko 2,5 mln klientów. Z tego tytułu w 2014 roku Czarnecki uzyskał 360 mln zł zysku netto. Przedsiębiorca jest też właścicielem firmy deweloperskiej LC Corp. "W minionym roku na sytuację należącego do Czarneckiego Getin Holding ogromny wpływ miał konflikt na Ukrainie i kryzys ekonomiczny na wschodzie naszego kontynentu. Widoczne jest to szczególnie w wynikach jego zagranicznych spółek. Banki należące do holdingu działają m.in. w Rosji, na Ukrainie, Białorusi oraz w Rumunii" - czytamy.

Czarnecki pierwszy milion zarobił otwierając pod koniec lat 80. firmę zajmującą się robotami podwodnymi.

6. Grzegorz Jankilewicz, majątek: 4,75 mld zł Urodzony w ZSRR udziałowiec Mercuria Group. W 1992 r. założył razem ze Sławomirem Smołokowskim firmę J&S, która pośredniczyła w sprzedaży ropy blisko 100 kontrahentom, w tym rafineriom, które obecnie wchodzą w skład Orlenu i Lotosu - czytamy. Razem ze Smołokowskim postawił w Warszawie luksusowy 160-metrowy apartamentowiec Cosmopolitan. Jankilewicz inwestuje także w nieruchomości w USA, w firmy biotechnologiczne, rozrywkowe i w media.

7. Sławomir Smołokowski, majątek: 4,75 mld zł Jak czytamy, kariera biznesowa Smołokowskiego nierozłącznie związana jest z Grzegorzem Jankilewiczem. "Tak jak jego biznesowy partner urodził się w 1954 r. w ZSRR. Również ukończył szkołę muzyczną (specjalizacja klarnet, dyrygent). Do Polski wyjechał w 1986 r., a w 1993 r. otrzymał polskie obywatelstwo. Rok wcześniej założył razem z Jankilewiczem handlującą ropą J&S Energy, później przekształconą w Mercuria Energy Group" - pisze "Wprost". Smołokowski wspiera projekty charytatywne na świecie, inwestuje też w nieruchomości, w firmy działające w branży biotechnologii i diagnostyki medycznej w USA oraz przedsięwzięcia z branży kulturalnej i twórczej. Mieszka z rodziną w Szwajcarii.

8. German Efromovich, majątek w wysokości: 3,52 mld zł Efromovich ma trzy paszporty - boliwijski, brazylijski i od trzech lat polski. Biznesmen w Ameryce Południowej prowadzi jedne z największych linii lotniczych - Avianca-Taca. Z kolei w Brazylii jego producent okrętów EISA buduje okręty dla marynarki wojennej. W Kolumbii przedsiębiorca inwestuje w branżę hotelarską, wydobywa ropę i gaz. Jego biznesy działają pod kuratelą koncernu Synergy Group z siedzibą w Rio de Janeiro. W zeszłym roku cała grupa przyniosła 9 mld dolarów przychodów. W listopadzie 2012 r., kiedy oficjalnie przyznano mu polskie obywatelstwo, chciał jeszcze bardziej powiększyć swoje imperium i kupić dużą europejską linię lotniczą. Bez paszportu któregoś z państw członkowskich UE transakcja nie doszłaby do skutku. Ale i tak skończyło się na zapowiedziach - pisze "Wprost".

9. Jerzy Starak, majątek: 3,1 mld zł Starak to większościowy udziałowiec Polpharmy, zatrudnia 7 tys. osób w kraju i zagranicą. Dodatkowo prowadzi kilka zakładów produkcyjnych w Polsce, Rosji i Kazachstanie. Roczna sprzedaż produktów leczniczych firmy przekłada się na 1 mld dolarów przychodów. Polpharma należy do grona 20 największych producentów leków generycznych, czyli tańszych zamienników oryginalnych leków. Starak jeszcze w PRL założył firmę polonijną Comindex, zajmującą się produkcją maszyn do opakowań. W latach 90. wprowadzał na polski rynek takie marki, jak: Nutricia, Colgate-Palmolive i Bols.

10. Grażyna Kulczyk, majątek: 2,7 mld zł Grażyna Kulczyk to najbogatsza Polka, właścicielka jednej z największych kolekcji sztuki w tej części Europy. Jak pisze "Wprost", jako pierwsza kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej została zaproszona do prestiżowego grona doradców nowojorskiego Museum of Modern Art (MoMA). Głównym składnikiem majątku Kulczyk jest Stary Browar w Poznaniu. Dodatkowo są to luksusowe nieruchomości w Polsce, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Grażyna Kulczyk posiada też pokaźną kolekcję dzieł sztuki, która jest wyceniana na ponad 100 mln euro. Należą do niej prace takich artystów, jak: Magdalena Abakanowicz, Katarzyna Kozyra, Donald Judd, Louise Bourgeois czy Marlene Dumas.

Autor: mn//km / Źródło: Wprost

Źródło zdjęcia głównego: tvn24