Zmiana prawa zachwiała rynkiem. Upada mniej firm

Z kraju

ShutterstockKUKE: liczba upadłości w '16 spadnie do 600-650 z 737 w '15

Liczba firm, które upadną zmniejszy się z 737 w ubiegłym roku do ok. 600-650 w tym roku - prognozuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). To efekt wprowadzenia sanacji przedsiębiorstw.

"Rok 2016 przyniósł wprowadzenie w życie prawa restrukturyzacyjnego oraz znowelizowanych przepisów prawa upadłościowego, w wyniku których wprowadzenie sanacji przedsiębiorstwa ma pierwszeństwo. Spowodowało to zachwianie dotychczasowych statystyk, co przekłada się na zmniejszenie liczby upadłości" - ocenia KUKE.

Jak zauważa korporacja, ostatni miesiąc przerwał dziewięciomiesięczną passę obniżania się rocznej kroczącej sumy upadłości.

"Przy aktualnym wyhamowaniu trendu spadkowego można spodziewać się, iż w całym roku 2016 łączna suma upadłości może zamknąć się w przedziale 600-650 podmiotów" - napisano w prognozie KUKE.

Upadek firmy

KUKE podało, że w całym roku 2015 upadło 737 przedsiębiorstw. "Jednocześnie suma podmiotów, które upadły oraz tych, które poddano sanacji w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, wyniosła po wrześniu 761. W analogicznym okresie poprzedniego roku liczba samych tylko bankructw wynosiła 759 podmiotów" - napisano. "Aktualnie więc pozostaje wciąż sprawą otwartą, na jakim poziomie ustabilizuje się liczba podmiotów zbankrutowanych oraz tych, które zostaną poddane sanacji. Należy spodziewać się, iż ilość podmiotów poddanych restrukturyzacji będzie wzrastać, ponieważ zasadniczo ta grupa jest potencjalnie szersza, gdyż dotyczy również podmiotów zagrożonych niewypłacalnością" - dodano. KUKE podało również, opierając się na danych pochodzących z Monitora Sądowego i Gospodarczego, że we wrześniu upadło 59 przedsiębiorstw, o 51,3 proc. więcej mdm i o 31,1 proc. więcej rdr.

Zobacz: mBank ogłosi upadłość? Bank uspokaja klientów i przestrzega przed hakerami (2016-03-01)

mBank ogłosi upadłość? Bank uspokaja klientów i przestrzega przed hakeramiTVN24 BiS

Autor: ag//ms / Źródło: PAP Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock