Rada Polityki Pieniężnej według PiS. Pojawiają się już pierwsze nazwiska

Z kraju

TVN24 BiS/BloombergKto w nowej Radzie Polityki Pieniężnej? Ruszyła giełda nazwisk

W styczniu i lutym wygasają kadencje ośmiu członków Rady Polityki Pieniężnej. Wśród kandydatów na te stanowiska pojawiają się m.in. prof. Jerzy Żyżyński, prof. Grażyna Ancyparowicz, czy prof. Małgorzata Iwanicz-Drozdrowska.

Prawo i Sprawiedliwość już w kampanii wyborczej zapowiadało, że chce, aby RPP stosowała bardziej luźną politykę monetarną.

Do 22 grudnia można zgłaszać kandydatury do nowej RPP. Kto może się w niej znaleźć?

Kto ma szanse?

Wśród kandydatów wymieniany jest prof. Jerzy Żyżyński, obecnie poseł PiS, prof. Grażyna Ancyparowicz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, a także prof. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska ze Szkoły Głównej Handlowej.

Na liście kandydatów zdaniem agencji Bloomberg są jeszcze prof. Agnieszka Alińska z SGH, prof. Małgorzata Zaleska, która była członkiem zarządu NBP, doktor habilitowany nauk ekonomicznych Łukasz Hardt z Uniwersytetu Warszawskiego.

Szanse na objęcie stanowiska w RPP mają również prof. Jan Wojtyła z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. Eryk Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz prof. Elżbieta Ostrowska z Uniwersytetu Gdańskiego.

Szeroka lista

Do nowej RPP typowani są również prof. Michał Gabriel Woźniak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prof. Marek Chrzanowski z SGH oraz prof. Zbigniew Hockuba z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN.

Natomiast agencja Reuters podała dziś, że jednym z kandydatów do RPP z ramienia rządzącej partii będzie Jerzy Kropiwnicki. Ekonomista był przez osiem lat burmistrzem Łodzi, a następnie został doradcą szefa Narodowego Banku Polskiego prof. Marka Belki.

Kto odchodzi?

10 stycznia 2016 r. wygasną kadencje Andrzeja Bratkowskiego oraz Elżbiety Chojny-Duch powołanych przez Sejm. 24 stycznia 2016 r. wygasną kadencje Andrzeja Rzońcy, Jana Winieckiego oraz Jerzego Hausnera powołanych przez Senat. Kadencja Anny Zielińskiej-Głębockej powołanej przez Sejm wygasa 9 lutego 2016 r.

Kadencja Adama Glapińskiego i Andrzeja Kaźmierczaka - powołanych przez prezydenta - wygasa 19 lutego 2016 r. Kadencja powołanego przez prezydenta Jerzego Osiatyńskiego (w związku ze zrzeczeniem się funkcji członka RPP przez Zytę Gilowską) wygasa dopiero 20 grudnia 2019 r.

Kadencja prezesa NBP Marka Belki wygaśnie w czerwcu 2016 r.

Autor: msz/gry / Źródło: TVN24 BiS, Bloomberg, Reuters,

Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Jakubowski/PAP, TVN24

Tagi:
Raporty: