Kto nowym prezesem TVP? Lista kandydatów bez zmian, ruszyły przesłuchania

Z kraju

Rada Nadzorcza TVP nie zmieni listy 12 finalistów konkursu na prezesa i dwóch członków zarządu TVP

Rada Nadzorcza TVP nie zmieni listy 12 finalistów konkursu na prezesa i dwóch członków zarządu TVP - poinformowała koordynator Centrum Informacji TVP Joanna Stempień-Rogalińska. W poniedziałek przez siedem godzin trwały rozmowy RN z pierwszą grupą kandydatów.

Lista 12 finalistów konkursu TVP wywołała liczne protesty w związku z niedopuszczeniem do publicznego etapu m.in. Agnieszki Odorowicz, Jacka Wekslera oraz Roberta Kozaka.

Pierwsze przesłuchania

W poniedziałek – pierwszego dnia przesłuchań – Rada Nadzorcza przesłuchała pierwszych siedmioro z finałowej dwunastki kandydatów na stanowisko prezesa i dwóch członków zarządu TVP. Byli to: Janusz Daszczyński, Piotr Gaweł, Zbigniew Jasiewicz, Jarosław Pachowski, Wiesław Rola, Urszula Rzepczak oraz Iwona Schymalla. Przesłuchania pozostałej piątki, w tym kandydujących przedstawicieli obecnego zarządu, odbędą się we wtorek i środę. Każda z rozmów trwała godzinę, podczas której uczestnicy konkursu mieli czas na zaprezentowanie swojego doświadczenia i pomysłów zmian w telewizji publicznej. Później kandydaci odpowiadali na pytania Rady, które dotyczyły m.in.: roli ośrodków regionalnych w przyszłości TVP, propozycji zmian w ramówce celem zwiększenia oglądalności, struktury i podziału zadań w zarządzie, sposobu radzenia sobie z niewielkimi dochodami z abonamentu oraz ogólnej wiedzy o otoczeniu prawnym działania TVP. Rada poinformowała uczestników, że decyzja, których kandydatów zarekomenduje Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji na stanowiska prezesa i członków zarządu TVP, zapadnie 2 czerwca.

Bez nowych nazwisk

Przed rozpoczęciem przesłuchań, na wniosek członka RN Tadeusza Kowalskiego oraz jej wiceprzewodniczącego Leszka Rowickiego odbyło się posiedzenie Rady, która miała rozważyć kwestię rozszerzenia listy finalistów konkursu o dodatkowe osoby. Jak wskazywał we wcześniejszej rozmowie z PAP Kowalski, ewentualne uzupełnienie listy dwunastu kandydatów byłoby zgodne z procedurą, ponieważ warunki konkursu przewidywały maksymalnie piętnaście osób w trzecim etapie konkursu. Koordynator Centrum Informacji TVP Joanna Stempień-Rogalińska poinformowała jednak w poniedziałek po południu, że Rada Nadzorcza nie dołączy "dodatkowych trzech osób do listy 12 finalistów konkursu na prezesa i dwóch członków zarządu TVP".

Lista budzi protesty

Aktualna lista 12 finalistów konkursu TVP wywołała liczne protesty. W miniony wtorek protest ogłosili Obywateli Kultury; w piątek poparli go Obywatele Nauki. W liście w tej sprawie podzielili krytyczną ocenę sytuacji mediów publicznych w Polsce oraz procedur wyłaniania ich władz. "Tak jak postulujemy transparentne procedury konkursowe w instytucjach naukowych, analogicznie oczekiwalibyśmy ich stosowania w tak ważnych instytucjach, jak media publiczne" - napisali w liście. Jego autorzy dodali, że misją telewizji publicznej powinna być popularyzacja wiedzy w atrakcyjnej formie, aby "formować światłych i rozumiejących świat obywateli". Z kolei Obywatele Kultury we wtorkowym liście skierowanym do premier Ewy Kopacz, ministrów skarbu i kultury oraz szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji protestowali przeciwko niejasnym - ich zdaniem - procedurom, na podstawie których Rada Nadzorcza Telewizji Polskiej wybrała finalistów konkursu. Wezwali RN TVP do opublikowania uzasadnienia swojej decyzji. Autorzy listu protestowali przeciw niedopuszczeniu do publicznego etapu konkursu m.in. ustępującej dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, byłej wiceminister kultury i autorki ustawy o kinematografii - Agnieszki Odorowicz; twórcy TVP Kultura i byłego wiceministra kultury Jacka Wekslera; oraz byłego dziennikarza i szefa oddziału polskiego BBC Roberta Kozaka. Wyeliminowanie osób o znaczącym dorobku merytorycznym w trybie niejawnym jest, zdaniem autorów listu, trudne do wytłumaczenia. Wymienieni kandydaci zorganizowali w środę konferencję prasową, podczas której apelowali o poddanie społecznej kontroli procesu wyłaniania zarządów spółek mediów publicznych. Z kolei w piątek wystosowali do Rady Nadzorczej list, w którym domagają się upublicznienia ich pisemnych wypowiedzi. Do sprawy odniósł się także prezydent Bronisław Komorowski, który - jak podkreśliła w oświadczeniu przesłanym PAP Kancelaria Prezydenta - wyraził zaniepokojenie faktem, że już na początkowym etapie konkursu na członków zarządu TVP, rada podjęła decyzję o pominięciu kandydatów związanych z obszarem kultury. 18 maja Rada Nadzorcza TVP wybrała dwunastu kandydatów zakwalifikowanych do ostatniego etapu konkursu – przesłuchań. Są to: obecni członkowie zarządu - prezes TVP Juliusz Braun, Bogusław Piwowar i Marian Zalewski; Janusz Daszczyński, Iwona Schymalla, Piotr Gaweł, Jarosław Pachowski, Urszula Rzepczak, Zbigniew Jasiewicz, Wiesław Rola, Stanisław Wójcik i Sławomir Zieliński.

Autor: mb / Źródło: PAP