500 zł na dziecko: na jedno, niepełnosprawne, w nowym związku. Zobacz, czy dostaniesz

Z kraju

TVN24 BiS500 zł na dziecko na ostatniej prostej. Dziś programem zajmie się rząd

17 mld złotych ma kosztować w tym roku budżet państwa program Rodzina 500 plus. Świadczenie ma trafić do wielu polskich rodzin. Pomysłodawcy tego projektu, wierzą że dzięki temu Polacy zdecydują się na posiadanie dzieci. W przyszłym tygodniu Sejm zajmie się projektem ustawy wprowadzającej świadczenie. Sprawdź, czy dostaniesz 500 zł na dziecko.

Sprawdź, czy dostaniesz 500 zł na dzieckoShutterstock, tvn24.pl

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o programie Rodzina 500 plus.

Dla kogo?

Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadzi świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko. Oczywiście wyjątków od tej reguły jest sporo.

Bo świadczenie trafi też do rodzin i to już na pierwsze dziecko, których dochód nie przekracza 800 zł brutto na osobę (lub 1200 zł brutto w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym).

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej szacuje, że z programu skorzysta 2,7 mln rodzin, a wsparciem będzie objętych 3,7 mln dzieci.

Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dziecko 18 lat. Przykładowo: małżeństwo, które ma dwoje dzieci - i dochód powyżej 800 zł na głowę (brutto) - utraci świadczenie w momencie, kiedy starsze z nich uzyska pełnoletność. Liczy się bowiem liczba dzieci do 18. roku życia.

Ale ustawa wprost nie precyzuje np. sytuacji, kiedy dziecko wychowywane jest - po rozpadzie związku - w systemie naprzemiennym lub kiedy rodzice wchodzą w nowy związek, w który nowy partner również wchodzi z dziećmi z poprzedniego małżeństwa.

Program 500 plus nie przewiduje górnego progu dochodowego. Będą mogły więc z niego skorzystać także osoby zamożne. Choć w tym wypadku politycy PiS-u apelują, by bogaci po pomoc się nie zgłaszali. Świadczenia wychowawcze mają być przyznawane od 1 kwietnia 2016. Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu 3 miesięcy od momentu uruchomienia programu, to pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od kwietnia 2016 roku.

Jak dostać?

Abu otrzymać świadczenie trzeba złożyć wniosek (trzeba go składać raz w roku). Będzie można to zrobić przez internet za pomocą platformy emp@tia.mpips.gov.pl. lub osobiście w gminie zamieszkania (urzędzie miasta, gminy, ośrodku pomocy społecznej lub centrum do realizacji świadczeń socjalnych). Przy składaniu wniosku elektronicznego trzeba posiadać tzw. profil zaufany lub bezpieczny podpis elektroniczny. Osoby ubiegające się o wsparcie na pierwsze dziecko będą dokumentowały swój dochód, dołączając do wniosku odpowiednie oświadczenie. Gdy rodzina będzie ubiegać się o świadczenie wyłącznie na drugie i kolejne dzieci, nie będzie konieczności dokumentowania sytuacji dochodowej.

Efekt

Resort rodziny zakłada, że program Rodzina 500 plus przyczyni się do sumarycznego wzrostu liczby urodzeń w ciągu 10 lat o 278 tys. osób. Ze wstępnych szacunków resortu wynika ponadto, że dzięki 500 plus ubóstwo może spaść o 3 pkt. proc. z 17,3 do 13,4 proc. ogółem, a zagrożenie ubóstwem wśród dzieci do 17. roku życia z 23,3 proc. do poziomu 11 proc.

Zobacz kalendarium programu Rodzina 500 plus.

500 złotych na dzieckotvn24

Autor: msz/gry / Źródło: TVN24 BiS

Raporty: