Prawnicy donoszą na dużego operatora. Firma: nie naruszamy przepisów

TVN24 Biznes

ShutterstockKRRP składa skargę na Polkomtel do UOKiK

Krajowa Rada Radców Prawnych (KRRP) ocenia, że oferowana przez sieć Plus "Usługa Prawnik" narusza zbiorowe interesy konsumentów i dlatego złożyła w tej sprawie doniesienie do urzędu antymonopolowego. Polkomtel nie zgadza się z zarzutami. - Nasze usługi są odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczeństwa i w dodatku dostępne za rozsądną cenę, a przede wszystkim dla tzw. każdej kieszeni - podkreśla w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl.

Największy samorząd prawniczy w Polsce, liczący blisko 40 tys. członków przesłał w poniedziałek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomienie o podejrzeniu stosowania nielegalnych praktyk przez spółki Polkomtel i Availo.

Porady przez telefon

Chodzi o oferowaną przez sieć telefonii komórkowej Plus "Usługę Prawnik". Polega ona na "szybkich i rzetelnych poradach prawnych na telefon", których udzielają "doświadczeni radcy prawni i adwokaci”.

Opłata za usługę wynosi 14,64 zł miesięcznie. Obejmuje jedną poradę telefoniczną w miesiącu, bez limitu połączeń w ramach jednej sprawy, a także opracowanie jednego dokumentu raz na sześć miesięcy np. pisma procesowego do wartości przedmiotu 150 tys. zł z wyłączeniem środków zaskarżenia.

Jakie zarzuty?

- Informacje dotyczące usługi oferowanej przez Polkomtel wskazują, iż sposób reklamowania oraz informacje o usłudze oraz regulamin usługi naruszają zbiorowe interesy konsumentów - mówi Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

- Uważamy, że informacja o tej usłudze wprowadza konsumentów w błąd. Sposób wprowadzenia usługi i jej reklamowania stanowi naszym zdaniem czyn nieuczciwej konkurencji i dlatego skierowaliśmy do UOKiK zawiadomienie dotyczące stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów - dodaje.

W piśmie do UOKiK radcowie wytykają, iż oferta sieci Plus wprowadza w błąd co o tego, do kogo jest kierowana. Nie wskazuje, czy jest ona dedykowana przedsiębiorcom, czy mogą z niej korzystać konsumenci. KRRP zauważa również, że brakuje rzetelnych, prawdziwych i pełnych informacji dotyczących tej usługi. Po pierwsze nie jest jasne kto jest usługodawcą i na czym w istocie polega usługa.

Polkomtel odpiera zarzuty

Polkomtel nie zgadzamy się z treścią zarzutów KRRP.

"Uważamy, że nie naruszamy żadnych przepisów prawa. Nasze usługi są odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczeństwa i w dodatku dostępne za rozsądną cenę, a przede wszystkim dla tzw. każdej kieszeni" - czytamy w oświadczeniu firmy, przesłanym tvn24bis.pl.

Firma podkreśla też, że usługi prawne nie są świadczone przez Polkomtel i pracowników Polkomtel, ale przez adwokatów i radców prawnych.

"Jesteśmy oczywiście gotowi do konstruktywnej dyskusji i rzeczowej wymiany argumentów na ten temat, ale obecnie można odnieść wrażenie, że jedynym celem KRRP w tej sprawie jest chęć ograniczenia konkurencji, a nie troska o dobro konsumentów, do których nasze usługi nie są kierowane. Usługi są bowiem dostępne w ofercie dla biznesu" - dodaje Polkomtel.

Gasiuk-Pihowicz: kopalnia bubli prawnych:

Autor: tol//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock