Krople do oczu wycofane z obrotu. Ważne ostrzeżenie

Z kraju

ShutterstockQUINAX wycofany z obrotu

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu kilkanaście serii kropli do oczu o nazwie QUINAX. Decyzję wydano po tym, jak do GIFu wpłynęła informacja w systemie Rapid Alert z „organu kompetentnego” w Belgii.

Podmiotem odpowiadającym za produkcję tego leku jest firma Alcon-Couvreur z Belgii i to właśnie ona zdecydowała o wycofaniu go z obrotu hurtowego i detalicznego.

Okazało się, że w miarę upływu ważności lekarstwa, obniża się także stężenie substancji czynnej, co skutkuje zmianą działania, które nie zostało jeszcze zbadane.

Postanowienie dotyczy łącznie kilkunastu serii z określonymi datami ważności. Zobacz, które serie zostały wycofane

Informacja w Rapid Alert

GIF wycofał lek QUINAX z obrotu na terenie całego kraju na wniosek przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego. Do inspektoratu wpłynęła także informacja w tzw. systemie Rapid Alert nadesłana z organu kompetentnego w Belgii.

Jak czytamy w uzasadnieniu GIF-u, „przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego został wezwany do złożenia wyjaśnień w przedmiotowej sprawie”.

Podmiot odpowiedzialny za dystrybucję leku QUINAX wyjaśnił, że „w miarę upływu okresu ważności przedmiotowego produktu leczniczego stężenie substancji czynnej obniża się, powodując wystąpienie wyników poza specyfikacją”.

Zobacz: Lekarze biją na alarm. „Polacy pożerają niewiarygodną ilość leków przeciwbólowych”

Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock