RPP: Stopy procentowe bez zmian

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatRPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. W skali rocznej referencyjna stopa NBP będzie nadal wynosić 2,00 proc., stopa lombardowa 3,00 proc., depozytowa 1,00 proc., zaś redyskonta weksli 2,25 proc. - podała RPP w komunikacie.

Decyzja RPP nie jest zaskoczeniem dla ekonomistów. Większość z nich uważało, że Rada na styczniowym posiedzeniu pozostawi stopy na dotychczasowym poziomie. Jednocześnie we wszystkich komentarzach dominowały opinie, że stopy zostaną obniżone jeszcze w tym kwartale, najprawdopodobniej w lutym lub w marcu.

RPP poda uzasadnienie do najnowszej decyzji na konferencji prasowej o godz. 16.

Po raz ostatni RPP obniżyła stopy procentowe w październiku 2014 roku. Główną stopę procentową obniżyła o 50 pkt bazowych, do 2 proc. w skali roku. Stopa lombardowa została ścięta o 100 pkt bazowych - do 3,00 proc., stopa depozytowa pozostała bez zmian na poziomie 1,00 proc., a stopę redyskonta weksli obniżono o 50 pkt bazowych do 2,25 proc.

REAKCJE RYNKÓW NA DECYZJĘ RPP ŚLEDZI RAFAŁ HIRSCH W SWOJEJ RELACJI GIEŁDOWEJ

Obniżka w tym kwartale?

Analitycy nie spodziewali się, że Rada obniży stopy na styczniowym posiedzeniu, ale prognozują, że może to zrobić w lutym lub w marcu.

- Przeciwnicy obniżki stóp wciąż stanowią większość i nic nie wskazuje na to, by opinie członków RPP przeciwnych obniżkom w ostatnich tygodniach się zmieniły - mówił wczoraj Ignacy Morawski z BIZ Banku.

Dodał jednak, że "spadek inflacji jest na tyle silny, że do obniżki stóp dojdzie jeszcze w tym kwartale, albo w lutym, albo w marcu". - Część członków Rady Polityki Pieniężnej może nie zdawać sobie sprawy, z jak silnym spadkiem inflacji będziemy mieli do czynienia" - powiedział. - Za grudzień deflacja może osiągnąć 0,1 procenta, a w pierwszym kwartale może się jeszcze pogłębić - zaznaczył Morawski.

Konrad Raczko z BOŚ prognozował w tym roku jednorazową obniżkę stóp o 25 pb, ale raczej nie na pierwszym tegorocznym posiedzeniu RPP. Podobną opinię wypowiada Kamil Maliszewski z mBanku, którego zdaniem na ewentualne obniżenie przez Radę stóp w lutym lub marcu mogą mieć wpływy dane GUS o inflacji. Najbliższą taką informację GUS ogłosi już w czwartek.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com