TVN24 Biznes | Z kraju

Kredyty frankowe. Tysiące wniosków o mediację, podpisano setki ugód

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Sąd Najwyższy nie podjął decyzji w sprawie pytań o kredyty frankowe
Sąd Najwyższy nie podjął decyzji w sprawie pytań o kredyty frankoweTVN24
wideo 2/4
TVN24Sąd Najwyższy nie podjął decyzji w sprawie pytań o kredyty frankowe

W Sądzie Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego do tej pory podpisano 400 ugód dotyczących kredytów frankowych. Do sądu wpłynęło łącznie prawie 8 tysięcy wniosków o mediację - powiedział w czwartek w TOK FM przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski.

- Dużym sukcesem jest uruchomienie programu zawierania ugód z klientami posiadającymi kredyty frankowe na poziomie operacyjnym. Banki chciały pewności prawnej procesu zawierania ugód, wyszliśmy im naprzeciw, oferując pomoc Sądu Polubownego przy KNF. Do tej pory wpłynęło prawie 8 tysięcy wniosków o mediację w sprawie kredytów frankowych, w przypadku około 6 tysięcy są już wyznaczone terminy. Ugód zawartych i podpisanych jest już 400, a ugód zawartych, ale jeszcze niepodpisanych – ponad 600 - powiedział przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski w radiu TOK FM.

Jego zdaniem fakt, że klienci mogą korzystać z narzędzia, jakim jest mediacja, to duży sukces. - Obecnie jesteśmy w takiej sytuacji, że dwa banki oferują już takie ugody na poziomie operacyjnym, jeden zaś jest zaawansowany w przygotowaniach do uruchomienia takiego procesu - dodał Jastrzębski.

Stwierdził, że propozycja KNF, która pojawiła się pod koniec 2020 roku, dotycząca ugód – która polega na zawarciu ugody na takiej podstawie, jakby kredyt denominowany we frankach od początku był kredytem udzielonym w złotych – była propozycją dobrowolną i każdy bank może zdecydować, czy będzie zawierał ugody według zasad wskazanych przez KNF, czy też według innych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Proces mediacji

Mediacje są prowadzone przed sądem polubownym przy KNF. Jak czytamy na stronach Komisji "bank, z którym klient zawarł umowę takiego kredytu (frankowego - red.), umożliwia poprzez swój system bankowości elektronicznej złożenie wniosku o mediację w Centrum Mediacji Sądu Polubownego przy KNF (osoby, które nie mają dostępu do bankowości elektronicznej mają możliwość złożenia takiego wniosku w oddziale banku)".

Napisano też, że zgodnie z oczekiwaniem banków, wniosek o mediację muszą złożyć łącznie wszyscy kredytobiorcy, którzy zawarli pierwotną umowę kredytu.

"Należy podkreślić, że mediacja jest dobrowolna i może być prowadzona wyłącznie wówczas, gdy jej przyszli uczestnicy wyrażą na nią zgodę (w formie umowy o mediację). Zgoda banku na mediację oznacza zawarcie umowy o mediację".

Proces mediacji KNF

Kredyty frankowe - banki proponują ugody

Prezes mBanku Cezary Stypułkowski poinformował na początku listopada br., że bank przygotowuje się do przeprowadzenia pilotażu ugód w sprawie kredytów frankowych. Bank pracuje zarówno nad ugodami w formule zaproponowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego, jak i nad własnym - alternatywnym rozwiązaniem.

Wcześniej możliwość zawarcia ugód z klientami posiadającymi kredyty we frankach zaoferował PKO BP. W drugiej połowie października bank poinformował, że klienci PKO BP zgłosili do mediacji 10 tysięcy umów w kredytach frankowych. Dodał, że mediacje z frankowiczami przyniosły efekty w postaci ugód, a pierwszy klient podpisał aneks.

BNP Paribas Bank Polska przeprowadza pilotaż ugód w sprawie walutowych kredytów mieszkaniowych, ale ostatecznej decyzji w sprawie oferowania ugód nie podjął. O tym, że Santander Bank Polska prowadzi testy zawierania ugód z kredytobiorcami frankowymi informował również prezes banku Michał Gajewski.

Bank Pekao informował o tym, że planuje zawierać ugody, ale pracuje jeszcze nad szczegółami mechanizmu konwersji.

Z kolei Bank Millennium zawarł ponad 4 tysiące ugód z frankowiczami. Bank nie uruchomił programu porozumień z kredytobiorcami na zasadach proponowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, zamiast tego próbuje dogadać się z nimi na własnych zasadach - pisała "Rzeczpospolita". 

Izba Cywilna Sądu Najwyższego w pełnym składzie na początku września br. nie wydała uchwały w sprawie kredytów walutowych, zamiast tego zdecydowano o zadaniu trzech pytań do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie trybu powoływania sędziów.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Raporty:
Pozostałe wiadomości