Zapaść na rynku kredytów mieszkaniowych, "która przeradza się powoli w apokalipsę"

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP
Mniej mieszkań wraz ze spadkiem udzielanych kredytów
Mniej mieszkań wraz ze spadkiem udzielanych kredytówTVN24
wideo 2/5
TVN24Mniej mieszkań wraz ze spadkiem udzielanych kredytów

Biuro Informacji Kredytowej podało, że w sierpniu bieżącego roku w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku o 68,8 procent spadła liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych, a gotówkowych o 4,3 procent. - Tak złego wyniku nie było od ponad 12 lat, czyli od stycznia 2010 roku - zaznaczył profesor Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

"W sierpniu 2022 r., w porównaniu do sierpnia 2021 r., w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły więcej kredytów ratalnych (+44,3 proc.) oraz limitów na kartach kredytowych (+2,2 proc.). Spadek (-68,8 proc.) odnotowały kredyty mieszkaniowe" - poinformowano w raporcie BIK. Dodano, że o 4,3 proc. spadła również liczba udzielonych kredytów gotówkowych. "W ujęciu wartościowym banki i SKOK-i przyznały niższą wartość w trzech głównych produktach kredytowych" - zaznaczono. Najwięcej, o 69,3 proc., spadła wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych. Natomiast wartość udzielonych kredytów gotówkowych zmniejszyła się o 6,5 proc., a ratalnych o 0,2 proc. "Wzrosła jedynie (+7,8 proc.) wartość przyznanych limitów na kartach kredytowych" - wskazano.

Najniższe wyniki od ponad dekady

Według informacji BIK w pierwszych ośmiu miesiącach 2022 r., w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, "ujemne dynamiki zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym odnotowały kredyty mieszkaniowe (-40,8 proc., -36,0 proc.) oraz karty kredytowe (-28,6 proc., -14,3 proc.)". - Dla kredytów mieszkaniowych sierpień, podobnie jak lipiec br., był katastrofalny. W ujęciu liczbowym tak złego wyniku nie było od ponad 12 lat, czyli od stycznia 2010 roku - zaznaczył prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK. Dodał, że w sierpniu banki przyznały ich tylko 7,4 tysiące. Zwrócił uwagę, że sierpniowa wartość udzielonych hipotek - 2,426 mld zł - to również najniższy wynik od stycznia 2010 roku.

- Mamy więc zapaść na rynku kredytów mieszkaniowych, która przeradza się powoli w apokalipsę" – ocenił. Rogowski wskazał, że wartość akcji kredytowej w pierwszych ośmiu miesiącach 2022 r. jest poniżej akcji kredytowej z pierwszych ośmiu miesięcy 2018 roku, a sierpniowy odczyt Indeksu popytu na kredyty mieszkaniowe na historycznie niskim poziomie (-72,9 proc). W jego ocenie w kolejnych miesiącach możemy spodziewać się pogłębienia spadków akcji kredytowej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości