Wyraźny wzrost wartości kredytów mieszkaniowych. "Nie widać istotnych zagrożeń"

Z kraju

Ekspert o wzroście zdolności kredytowej PolakówTVN24 BiS
wideo 2/5

W styczniu 2019 roku banki udzieliły łącznie 16,1 tysiąca kredytów mieszkaniowych na łączną wartość 4,24 miliarda złotych. Choć ich liczba spadła o 4,6 procent w porównaniu do sytuacji przed rokiem, to wartość wzrosła o 11,9 procent - wynika z raportu Biura Informacji Kredytowej.

- Potwierdzają się przewidywania BIK, co do rynku kredytów mieszkaniowych. Spadkowi liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych, towarzyszy wzrost ich wartości - mówi, cytowany w raporcie, profesor Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

- Za dobry styczniowy wynik sprzedaży odpowiadają wysokokwotowe kredyty mieszkaniowe, udzielane na kwotę powyżej 250 tysięcy złotych oraz powyżej 350 tysięcy złotych - dodaje.

Kredyty mieszkaniowe

W styczniu 2019 roku w porównaniu do stycznia 2018 roku wartość kredytów powyżej 350 tysięcy złotych wzrosła aż o 46,4 procent, a ich liczba wzrosła o 48,7 procent. Spadki zaobserwowano natomiast w przypadku kredytów mieszkaniowych do 250 tysięcy złotych.

- Czy był to efekt końca programu Mieszkanie dla Młodych, zobaczymy w kolejnych miesiącach 2019 roku. A może banki finansują zakup nieruchomości osobom o wyższych dochodach, kupujących nieruchomości w największych aglomeracjach? Będziemy obserwować to zjawisko w kolejnych miesiącach - zastanawia się Rogowski.

Jednocześnie zwraca uwagę, że na razie nie widać "istotnych zagrożeń", które w krótkim horyzoncie czasowym mogłyby istotnie wpłynąć na wzrost problemów ze spłatą kredytów. - Zjawiskiem, które w 2019 roku musimy bacznie obserwować jest koniec dopłat do oprocentowania około 50 tysięcy kredytów mieszkaniowych udzielonych w ramach programu Rodzina na Swoim - zaznacza.

Kredyty konsumpcyjne

Jak wynika z danych BIK, w stosunku do stycznia 2018 roku odnotowano wzrost sprzedaży kart kredytowych (+7,1 procent) oraz kredytów konsumpcyjnych (+2,1 procent). Ich wartość wzrosła zaś odpowiednio o 21,3 procent oraz 4,4 procent.

W pierwszym miesiącu nowego roku banki i SKOK-i udzieliły łącznie 561,6 tysiąca kredytów konsumpcyjnych na kwotę 6,67 miliarda złotych.

Jedna z firm

W Polsce nie ma centralnego rejestru dłużników.

Grupa BIK, w której skład wchodzą Biuro Informacji Kredytowej i Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, to jeden z podmiotów, który działając w oparciu o ustawę o udostępnianiu i wymianie danych gospodarczych, przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

Oprócz Grupy BIK na rynku funkcjonują jeszcze: ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej oraz Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock