Rekordowe oprocentowanie kredytów. W Polsce rosło najszybciej w Unii Europejskiej

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Kostecki: w sytuacji słabego złotego rynek może żądać większej premii za ryzyko, mogą nas czekać podwyżki stóp procentowych
Kostecki: w sytuacji słabego złotego rynek może żądać większej premii za ryzyko, mogą nas czekać podwyżki stóp procentowych TVN24 BiS
wideo 2/6
TVN24 BiSKostecki: w sytuacji słabego złotego rynek może żądać większej premii za ryzyko, mogą nas czekać podwyżki stóp procentowych

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce jest na rekordowym poziomie - wynika z najnowszej analizy Expandera i Rentier.io. W ostatnim czasie wzrosło ono najmocniej wśród państw Unii Europejskiej. Powodem są kolejne podwyżki stóp procentowych.

Rada Polityki Pieniężnej podczas wrześniowego posiedzenia zdecydowała o podniesieniu głównej, referencyjnej stopy procentowej o 25 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrosła z 6,50 do 6,75 proc. Była to już jedenasta podwyżka stóp procentowych w trwającym cyklu.

Według Expandera i Rentier.io było to najważniejsze wydarzenie w ostatnim czasie na rynku kredytów hipotecznych. "Po jej wprowadzeniu średnie oprocentowanie dla ofert kredytów z 10-proc. wkładem własnym wynosi już 9,1 proc. przy stawce stałej i 9,76 proc. przy zmiennej. Dla wysokiego (25-proc.) wkładu własnego te poziomy wynoszą odpowiednio 8,76 proc. i 9,12 proc." - czytamy w najnowszej analizie.

Expander

"Wiele wskazuje na to, że udzielane obecnie kredyty hipoteczne są najdroższe, odkąd NBP monitoruje takie dane (od 2005 r.). Dotychczas najwyższy odnotowany poziom to 8,81 proc., czyli średnia z listopada 2008 r. Najnowsze dostępne dane są z lipca tego roku, kiedy było to 8,77 proc." - podkreślono.

Kolejne posiedzenie RPP zaplanowano w środę, 5 października.

Oprocentowanie kredytów mocno w górę

Rosnącemu oprocentowaniu towarzyszy hamowanie akcji kredytowej, na co zwrócili niedawno uwagę ekonomiści PKO BP. "Jest to zapewne skutek rosnących stóp procentowych – oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wzrosło w Polsce najmocniej wśród państw UE" - napisali w ubiegłotygodniowej analizie. Na drugim biegunie są Francja oraz Finlandia.

PKO BP

Z najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w sierpniu br. udzielono o 68,8 proc. mniej kredytów mieszkaniowych niż przed rokiem.

Wcześniej ekonomiści PKO BP wyjaśniali, że powszechność kredytów opartych o zmienną stopę w polskim sektorze bankowym oznacza, że zmiana stóp procentowych ma szybszy i bardziej wyraźny wpływ na gospodarstwa domowe, niż np. w przypadku strefy euro.

Przytaczano przy tym dane Europejskiego Banku Centralnego, z których wynikało, że w sierpniu 2021 roku udział nowych kredytów dla gospodarstw domowych opartych o zmienną stopę procentową w Polsce był piątym najwyższym w UE i przekraczał 90 proc. Dla porównania na Węgrzech i we Francji było to około 30 proc.

PKO BP

Przedstawiciele PKO BP zwracali też uwagę, że okres rekordowo niskich stóp w Polsce jeszcze zwiększył popularność kredytów opartych o zmienną stopę, a ich udział zbliżył się do 95 proc. Podobny poziom notowano podczas boomu kredytowego lat 2006-2008.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości