To będzie szansa dla łowców okazji. "Komornicze licytacje jak na portalach aukcyjnych"

Z kraju

Sprawdź, co wolno komornikowiTVN24 BiS
wideo 2/4

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy Krajowa Rada Komornicza (KRK) uruchomi specjalny portal internetowy, na którym będzie można wylicytować zajęte przez komorników samochody, biżuterię, meble czy sprzęt elektroniczny. - Nowe rozwiązanie będzie wygodniejsze z punktu widzenia potencjalnego nabywcy - powiedziała tvn24bis.pl Monika Janus, rzecznik Rady.

- Portal ma działać za sześć miesięcy, niestety nie jesteśmy w stanie na dzień dzisiejszy podać dokładnej daty jego uruchomienia - wyjaśniła Monika Janus.

Bez wychodzenia z domu

Jak podkreśliła, portal e-licytacje będzie oficjalnym i autoryzowanym przez Krajową Radę Komorniczą portalem licytacyjnym, o zasadzie działania podobnej do komercyjnych, funkcjonujących od lat portali aukcyjnych.

Stwierdziła, że nowe rozwiązanie będzie wygodniejsze z punktu widzenia potencjalnego nabywcy, który będzie mógł brać udział w nieograniczonej liczbie licytacji. nie wychodząc z domu. - Do wzięcia udziału wystarczy posiadanie internetu i komputera, a dla osób bez komputera dostęp do systemu będzie możliwy w sądach rejonowych - mówiła.

Według rzecznik KRK elektroniczna licytacja zapewni większą transparentność. - W trakcie licytacji w systemie teleinformatycznym będzie ujawniana licytantom najwyższa aktualna cena i unikalny identyfikator licytanta, który ją oferuje, oraz czas pozostały do zakończenia licytacji. Natomiast dane osobowe licytanta przed zakończeniem licytacji są ujawniane wyłącznie komornikowi sądowemu - tłumaczyła Janus.

Małe zainteresowanie

Pytana, dlaczego Krajowa Rada Komornicza zdecydowała się na uruchomienie portalu e-licytacje odpowiedziała, że w ostatnich latach Rada zaobserwowała spadek zainteresowania egzekucją z ruchomości, zarówno ze strony wierzyciela, jak i potencjalnych nabywców.

- Wierzyciele coraz rzadziej preferują ten sposób egzekucji i traktują go jako mało skuteczny w stosunku do nakładów - wyjaśniła.

Dodała także, że potencjalni nabywcy nie wykazują też dużego zainteresowania w nabywaniu rzeczy na licytacjach organizowanych w tradycyjny sposób. - Często ruchomość podlegająca sprzedaży znajduje się w miejscu znacznie oddalonym od miejsca zamieszkania czy siedziby zainteresowanego, co ogranicza faktyczną możliwość przybycia na licytację - mówiła Janus.

Poza tym - kontynuowała - nie bez znaczenia jest element psychologiczny. - Licytacje z reguły przeprowadzane są w miejscu zamieszkania czy siedziby dłużnika, co stanowi opór potencjalnych nabywców przed nabyciem - dodała.

Zwróciła też uwagę, że system e-licytacji "świetnie sprawdza się w wielu krajach Unii Europejskiej, np. na Węgrzech czy w sąsiednich krajach nadbałtyckich".

Bogata oferta

KRK zamieściła na swojej stronie projekt nowego systemu. Możemy się z niego dowiedzieć, że przedmioty umieszczone na portalu będą podzielone m.in. na takie kategorie jak "antyki, sztuka", "biżuteria, zegarki", "łodzie, jachty", "maszyny przemysłowe", "maszyny rolnicze", czy "materiały przemysłowe". Będzie można wylicytować również samochody, motocykle, odzież, meble oraz sprzęt RTV czy AGD.

- W dalszej kolejności przewidziane są zmiany w nabywaniu nieruchomości, na razie tylko w zakresie nieruchomości podlegających trybowi uproszonej sprzedaży, tj. niezabudowanej nieruchomości gruntowej oraz nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym lub użytkowym, jeżeli w chwili złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji nie dokonano zawiadomienia o zakończeniu budowy - powiedziała Janus.

Aby założyć konto i brać udział w licytacji, trzeba będzie wypełnić specjalny wniosek. Należy w nim podać m.in. imię, nazwisko, PESEL, e-mail oraz adres. Poprawność danych zamieszczonych we wniosku zostanie zweryfikowana w rejestrze PESEL. Po prawidłowym zweryfikowaniu użytkownikowi zostanie nadany login, upoważniający do licytowania.

Przed samym przystąpieniem do licytacji użytkownik będzie musiał wpłacić część ceny bezpośrednio komornikowi lub za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Licytacja elektroniczna będzie się rozpoczynać z chwilą określoną w obwieszczeniu o licytacji elektronicznej i kończyć się w chwili wyznaczonej przez komornika.

Kupujący będzie zobowiązany zapłacić cenę nabycia w dniu następnym po doręczeniu zawiadomienia o zwycięstwie w aukcji w godzinach urzędowania kancelarii komorniczej lub na rachunek bankowy komornika do godziny osiemnastej dnia następnego.

Tak będzie wyglądał nowy serwis e-licytacjeKrajowa Rada Komornicza

Spore opóźnienie

Jak poinformował "Dziennik Gazeta Prawna", system internetowych licytacji powinien działać od ponad roku, ale samorząd komorniczy tłumaczył się brakiem pieniędzy.

"Pierwotnie przepisy dotyczące e-licytacji miały wejść w życie 8 września 2016 r. Jednak Ministerstwo Sprawiedliwości nie przygotowało na czas niezbędnych rozporządzeń. Gdy przesunięto termin na 1 marca 2017 r., okazało się, że Krajowa Rada Komornicza nie ma pieniędzy na wdrożenie i utrzymanie systemu" - napisał "DGP".

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock