Z kraju

W tych krajach firmy inwestują na potęgę. Mocny awans Polski

Z kraju

[object Object]
Bilion złotych na inwestycje. "Tak można kupować wyborców" TVN24 BiS
wideo 2/3

W 2016 roku w Europie ogłoszono rekordową liczbę bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy". Po raz pierwszy od 2008 roku w pierwszej piątce najpopularniejszych europejskich kierunków dla inwestorów zagranicznych znalazła się Polska.

W minionym roku na Starym Kontynencie odnotowano 5845 nowych projektów, co oznacza wzrost o 15 proc. rdr. Na inwestycje te przypada co najmniej 259,5 tys. miejsc pracy – to wzrost o 19 proc. rdr.

Trzema najpopularniejszymi kierunkami inwestycyjnymi były: Wielka Brytania, Niemcy i Francja, w których zlokalizowano ponad połowę (51 proc.) nowych projektów. Po raz pierwszy od 2008 r. w pierwszej piątce najpopularniejszych europejskich kierunków dla inwestorów zagranicznych znalazła się Polska.

Liderami wzrostu pod względem liczby BIZ są Szwecja, Włochy i Czechy. W tych krajach odnotowano odpowiednio o 76 proc., 62 proc. i 57 proc. rdr więcej nowych projektów. Z kolei tylko w trzech krajach spośród europejskiego Top 20 - w Holandii, Belgii i Szwajcarii – było mniej inwestycji zagranicznych niż rok wcześniej.

Nowe miejsca pracy

Europa, a zwłaszcza jej część Środkowo-Wschodnia, odnotowała silny wzrost w liczbie nowych miejsc pracy tworzonych w związku z ogłoszonymi BIZ. Nasza część kontynentu odpowiada za ponad połowę (52 proc.) wszystkich nowych miejsc pracy związanych z projektami inwestycyjnymi w 2016 r.

Rekordziści to Ukraina (wzrost o 435 proc.) i Mołdawia (wzrost o 220 proc.). Jeśli jednak chodzi o liczby bezwzględne liderem jest Wielka Brytania. Na Wyspach, pomimo zbliżającej się wizji Brexitu, dzięki inwestycjom ma powstać 43 tys. nowych miejsc pracy. Warto jednak zwrócić uwagę, że ten wynik jest tylko o 2 proc. lepszy niż rok wcześniej. To zdecydowanie najniższe tempo wzrostu wśród krajów pierwszej europejskiej dziesiątki.

Drugie miejsce w całej Europie i pierwsze w regionie zajęła Polska, w której na nowe BIZ przypada 22 tys. stanowisk pracy (wzrost o 12 proc. rdr). Za nimi, w gronie krajów, w których ogłoszono powstanie więcej niż 15 tysięcy nowych miejsc pracy, znalazły się także: Niemcy, Rumunia, Francja, Serbia i Rosja.

Liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznychEY

Skąd płyną inwestycje?

Co piąty nowy projekt w Europie został w 2016 r. wygenerowany przez inwestorów ze Stanów Zjednoczonych Ameryki bądź Kanady. To firmy z Ameryki Północnej okazały się największymi inwestorami zagranicznymi (spoza Europy) na naszym kontynencie. Z nimi bowiem związanych było w minionym roku 1310 projektów (22 proc. całości).

Jednak laur największego inwestora należy do firm europejskich. Aż 3272 nowe projekty (56 proc. całości) odnotowane w 2016 r. były związane z wewnątrzwspólnotowymi inwestycjami bezpośrednimi, a z nimi ponad 138 tys. nowych miejsc pracy.

Analizując poszczególne państwa, w generowaniu BIZ w innych krajach prym wiodły Niemcy (651 projektów poza własnym krajem), Francja (346), Wielka Brytania (335), Szwajcaria (289) i Włochy (187).

Trzecim inwestorem zagranicznym w Europie w ubiegłym roku okazały się Chiny, które zwiększyły swoje zaangażowanie biznesowe o jedną czwartą. Chińskie przedsiębiorstwa ogłosiły na naszym kontynencie 297 projektów, z którymi wiąże się 7919 miejsc pracy. Warto zaznaczyć, że dwie trzecie projektów chińskich firm dotyczyło inwestycji w przedsiębiorstwa działające w obszarze sprzedaży i marketingu. Inwestorzy z Państwa Środka pozostawali również aktywni w sektorze produkcji.

Inwestycyjne miejsce Polski w Europie

Raport EY potwierdza silną pozycję Polski na inwestycyjnej mapie Europy, nie tylko naszego regionu. W 2016 r. w naszym kraju ogłoszono 256 nowych projektów BIZ. To wzrost o 21 proc. z 211 projektów rok wcześniej. Na te inwestycje przypada w Polsce co najmniej 22 tys. miejsc pracy (wzrost o 12 proc. z 19 651 w 2015 r.)

W obu kategoriach okazaliśmy się niekwestionowanym liderem Europy Środkowo-Wschodniej. Również Warszawa odnotowała wzrost, jako jedno z najbardziej atrakcyjnych miast kontynentu. W pierwszej trójce atrakcyjnych inwestycyjnie lokalizacji stolicę Polski wskazało 8 proc. badanych przez EY (o 4 proc. więcej niż rok wcześniej).

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości