Nowy program antysmogowy coraz bliżej. Pomoc zyskają nie tylko najubożsi

Z kraju

Morawiecki o walce ze smogiem tvn24bis
wideo 2/4

W połowie kwietnia mają zakończyć się prace nad nowym programem antysmogowym. Zgodnie z nim ocieplenie domów będzie wiązało się z wymianą pieców - poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że dotacja będzie zależna od stopnia zamożności właścicieli budynków.

Program pt. "Krajowy Pakiet Czyste Powietrze" przygotowuje resort środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jakie działania

Minister Kowalczyk podkreślił, że nowy program antysmogowy będzie skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych na gruntowną termomodernizację z jednoczesną wymianą źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne. - Chcemy połączyć te dwa elementy, czyli ocieplenie domu z jednoczesną wymianą pieca, ponieważ jest to najbardziej efektywne. Z jednej strony zadbamy o czystsze powietrze, z drugiej o portfele beneficjentów - wskazał Kowalczyk.

Jak zaznaczył, "już teraz oferowane są oddzielne programy na termomodernizację czy wymianę pieców". - Samo przejście na inne źródło energii w domu na przykład z węgla na gaz przyczynia się do poprawy jakości powietrza, ale może też podnosić koszty ogrzewania. Jednoczesne ocieplenie domu i wymiana pieca powodują, że ten finalny koszt nie będzie większy, gdyż koszt ogrzewania bilansowany jest oszczędnościami wynikającymi z mniejszego zużycia energii - tłumaczył minister.

Ulga inwestycyjna

Szef resortu środowiska wyjaśnił, że program będzie obejmował dotacje, które będą zależeć od zamożności właścicieli domów. Więcej dostaną zatem ci najubożsi. Dla zamożniejszych przewidziana jest ulga inwestycyjna, którą będzie można odpisać od podatku.

W sprawie podatkowej ulgi inwestycyjnej trwają jeszcze rozmowy z Ministerstwem Finansów. Zdaniem Kowalczyka jest "ogólna zgoda na takie rozwiązanie". Henryk Kowalczyk wyjaśnił, że budżet programu na 10 lat ma wynosić około 25 mld zł, większość środków - nawet 18 mld zł - ma pochodzić z NFOŚiGW. - Do programu będziemy chcieli też dołączyć pieniądze z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, a w nowej perspektywie finansowej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - dodał.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: