Podatek od handlu do poprawki. "Są pewne uwagi. Możliwa trzecia stawka"

Z kraju

TVN24 BiSKowalczyk o nowym podatku: są jeszcze pewne uwagi

Podatek od od sprzedaży detalicznej do poprawy. - Spotykaliśmy się 8 stycznia z rzeszą przedsiębiorców. Były wypracowane kierunki. Ministerstwo finansów przedstawiło komunikat, w którym zarysowało pewne stawki podatkowe i odbywają się dalsze konsultacje - mówi przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, minister Henryk Kowalczyk. Jak dodaje, do projektu "są jeszcze pewne uwagi", dlatego został odesłany z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do resortu finansów.

Jak powiedział minister Kowalczyk, chciałby żeby "do końca lutego został opracowany kompleksowy, ostateczny projekt w porozumieniu ze stronami. Tak żeby w marcu trafił do Parlamentu".

Przyczyny odesłania projektu

Gość TVN24 Biznes i Świat pytany o przyczyny odesłania podatku od sprzedaży detalicznej do ministerstwa finansów wskazuje na potrzebę "bardzo głębokich" konsultacji.

- Spotykaliśmy się 8 stycznia z rzeszą przedsiębiorców. Były wypracowane kierunki. Ministerstwo finansów przedstawiło komunikat, w którym przedstawiło pewne stawki podatkowe i odbywają się dalsze konsultacje - tłumaczy minister Kowalczyk.

Jak dodaje przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, doszło już do kolejnego spotkania w Sejmie z mniejszą grupą przedsiębiorców. - Są jeszcze pewne uwagi - zwraca uwagę minister.

Zmiany stawek

Minister nie wykluczył także zmian w stawkach podatku.

Przypomnijmy, że z ubiegłotygodniowego komunikatu podawanego przez resort można było się dowiedzieć, że markety będą objęte stawkami podatku od obrotów. Stawka podstawowa będzie wynosić 0,7 proc., a pozostałe 1,3 proc. i 1,9 proc.

- Ministerstwo finansów ma przeliczyć różne warianty, ale generalny postulat był taki, żeby zrobić trzeci próg podatkowy - mówi minister Kowalczyk. Ale jak zaznacza, "na pewno nie będzie to więcej niż 2 proc.".

Co z weekendami?

Jak wskazuje minister, szczególną dyskusję wzbudzało również opodatkowanie weekendowe.

- Najwięcej uwag było dotyczących tego, że w stawce weekendowej nie ma progów, tylko jest jednolita stawka - mówi. Druga uwaga dotyczyła czasu obowiązywania. Wielu wskazywało bowiem, że opodatkowanie weekendowe powinno obowiązywać tylko w niedzielę.

- Tutaj też będą rozważane różne warianty - mówi polityk PiS.

Unijne zastrzeżenia

Gość TVN24 Biznes i Świat przyznał, że są pewne obawy o krytykę ze strony unijnych instytucji w związku z wprowadzeniem nowego podatku. - Podatek sektorowy nie ma zakazu. Jest problem w tym żeby był jednakowo traktowany - mówi minister.

Jego zdaniem, "największa dyskusja trwa na temat progresji". - Jeżeli on nie będzie dyskryminujący, to sądzę, że problemów nie powinno być - prognozuje minister Kowalczyk.

Autor: mb/gry / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: