"CETA śmiertelnym zagrożeniem dla polskiego rolnictwa"

Z kraju

pixabay.com (domena publiczna)Kosiniak-Kamysz: CETA śmiertelnym zagrożeniem dla polskiego rolnictwa

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował do rządu o podjęcie stanowiska, w którym wstrzyma się z wejściem w życie umowy handlowej CETA do czasu ratyfikacji jej przez parlamenty krajowe. Według niego CETA "to jest śmiertelne zagrożenie dla polskiego rolnictwa”.

Rząd na rozpoczętym we wtorek posiedzeniu ma wysłuchać informacji na temat spodziewanego dla Polski bilansu korzyści i kosztów umowy handlowej między UE a Kanadą – CETA. - Polscy rolnicy na umowie o wolnym handlu z Kanadą mogą stracić. Tak naprawdę oznacza to likwidację drobnych, rodzinnych gospodarstw w Polsce, zostaną tylko wielkotowarowe – nie możemy do tego dopuścić - powiedział szef ludowców, który we wtorek spotkał się z dziennikarzami przed krakowskim placem targowym Stary Kleparz. Podkreślił, że na umowie stracą nie tylko krajowi producenci żywności, ale także jej sprzedawcy w kraju i eksporterzy na rynek europejski. - Stracą też konsumenci, bo jakość produktów będzie gorsza - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Potrzeba jawności

Jak ocenił, w sprawie CETA funkcjonuje „nowoczesna koalicja PO-PiS”. - Nowoczesna, PO i PiS głosowały za tym, żeby najpierw wchodziła w życie umowa a później ratyfikacja przez parlamenty krajowe - mówił szef PSL. Dodał, że nie można bez poważnej debaty ratyfikować i wprowadzać w życie tak znaczącej umowy o wolnym handlu. Kosiniak-Kamysz tłumaczył, że negocjacje prowadzili urzędnicy europejscy. Swoje uwagi do nich zgłaszał PSL-owski minister rolnictwa Marek Sawicki. - Negocjacje były tajne, a teraz ratyfikacja musi się odbyć jawnie, transparentnie, po debacie w Polsce - podkreślił.

Przyjęta ustawa

Wynegocjowane w 2014 r. Całościowe Gospodarcze i Handlowe Porozumienie UE-Kanada (CETA) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. Negocjacje w tej sprawie trwały pięć lat i zakończyły się we wrześniu 2014 roku. Porozumienie ma być zawarte w październiku podczas szczytu UE-Kanada. Umowa CETA wzbudza w Europie wiele kontrowersji. W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął uchwałę w sprawie CETA. Głosi ona m.in., że "do zawarcia tej umowy i jej pełnego wejścia w życie niezbędne jest przeprowadzenie procedur jej zatwierdzenia, zgodnie z wymogami i wewnętrznym porządkiem prawnym poszczególnych państw członkowskich UE".

Zobacz. Gorąca dyskusja o CETA (4.10.2016):

Gorąca dyskusja o CETATVN24 BiS

Autor: PMB/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com (domena publiczna)