"Mamy dobry czas na rynku pracy". Kosiniak-Kamysz w TVN24 Biznes i Świat: jest szansa na spadek bezrobocia w marcu

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatKosiniak-Kamysz: jest szansa na spadek bezrobocia w marcu

Dane za marzec jeszcze przed nami. Myślę, że powinien być spadek poziomu bezrobocia. Rok temu, przy podobnym wzroście gospodarczym i dynamice zanotowaliśmy spadek - powiedział w TVN24 Biznes i Świat minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Według danych GUS w styczniu i lutym stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 12 proc. Rok wcześniej - w styczniu i lutym 2014 r. wynosiła 13,9 proc. potem spadała, by w maju wynieść 12,5 proc., w czerwcu 12 proc., a we wrześniu 11,5 proc. Najniższa była w październiku, gdy osiągnęła 11,3 proc.

"Dobry czas"

Według ministra obecnie "jest dobry czas na rynku pracy". - Widać, że ożywienie zagościło na stałe. Moim zdaniem rok 2014 był przełomowy. Spadek stopy bezrobocia o 2 pkt. proc. na stałe, bardzo dobre wskaźniki pokazujące chęć zatrudniania nowych osób. Jeszcze nigdy tak wielu Polaków jak teraz - ponad 16 mln - nie pracowało od 1989 roku - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

I dodał: - 430 tys. miejsc pracy to prognozy agencji, będzie utworzonych w najbliższych dwóch latach. Polska jest jednym z kilku krajów, zaraz po RFN, gdzie dynamizm wzrostu zatrudnienia i spadku bezrobocia jest imponujący.

Tylko lepiej?

Minister pracy podkreślił także, że "przekroczenie bariery dwucyfrowej (stopy bezrobocia - red.) i zejście na poziom rejestrowanego bezrobocia jednocyfrowy jest realny". - Myślę, że najtrudniejsze dwa miesiące, szczególnie styczeń mamy za sobą. Teraz będzie już tylko lepiej. Nie tylko ze względu na sezon, ale też rozwój gospodarczy - ocenił. Ożywienie na rynku pracy musi się przełożyć na wysokość wynagrodzeń. To jest wyzwanie najbliższych miesięcy - dodał.

Kosiniak-Kamysz wskazał na zmiany na rynku pracy wynikające z czynników demograficznych. - Pula osób dostępnych na rynku pracy będzie się zmniejszać, więc na skali, na której do tej pory dominującą pozycję miał pracodawca wahadło będzie się przechylało na stronę pracownika. Będzie on wzmacniał swoją pozycję. Będziemy mieli do czynienia w coraz większym wymiarze z rynkiem pracownika, ze względu na zmiany demograficzne. To jest proces wieloletni, ale ten rok już przyniesie takie efekty - zapewnił minister. Dodał, że jego zdaniem marzec powinien przynieść spadek bezrobocia. - W marcu rok temu, przy podobnym wzroście gospodarczym i dynamice zanotowaliśmy spadek bezrobocia. Jest szansa, żeby to się powtórzyło i w marcu 2015 roku - podsumował.

Autor: mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat