TVN24 Biznes | Z kraju

Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej do Polski przedłużony. Do kiedy?

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

W czwartek weszło w życie rozporządzenie przedłużające zakaz lotów z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej do Polski. Nowe przepisy będą obowiązywały do środy, 13 stycznia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Rozporządzenie przedłuża zakaz wykonywania "lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej".

Zakaz nie będzie obejmował lotów m.in. wykonywanych na zlecenie premiera, wykonywanych za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.

ZOBACZ ROZPORZĄDZENIE

Pasażerskie połączenia lotnicze z Wielką Brytanią zostały zawieszone 22 grudnia zgodnie z rozporządzaniem Rady Ministrów. Obowiązujący do 6 stycznia zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych na terytorium Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wprowadzono w związku z wykryciem na terytorium Wielkiej Brytanii nowej mutacji koronawirusa.

Jednostronne połączenia

Kilka dni temu przedstawiciele lotniska w Łodzi poinformowali, że Ryanair wznowił jednostronne połączenia do Anglii i Irlandii. "Samoloty mają przylatywać do Łodzi bez pasażerów i zabierać podróżnych, którzy po świętach chcą wrócić do Anglii" – poinformował Port Lotniczy im. Władysława Reymonta w Łodzi" - mogliśmy przeczytać we wpisie.

Zgodnie z rozporządzeniem w samolotach z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej do Polski nie mogą podróżować pasażerowie, ale zakaz nie dotyczy lotów z Polski do Wielkiej Brytanii.

Według rozkładu irlandzkiego przewoźnika, w czwartek i niedzielę zaplanowano loty do Dublina, w piątek i niedzielę do Londynu Stansted, w piątek ma także wystartować samolot do East Midlands.

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że Ryanair w pierwszym półroczu 2020 roku w polskich portach lotniczych w krajowych i międzynarodowym ruchu regularnym obsłużył prawie 2,4 mln pasażerów. Na drugim miejscu znalazły się Polskie Linie Lotnicze LOT - ponad 2 mln pasażerów. Trzecie miejsce zajął Wizz Air. Węgierski przewoźnik obsłużył ok. 1,7 mln pasażerów.

Pierwszą piątkę uzupełniły: Lufthansa - prawie 369 tys., a także EasyJet - niecałe 169 tys. pasażerów.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Pozostałe wiadomości