Z kraju

Czy Polska jest gotowa na walkę z koronawirusem? Pilna kontrola NIK

Z kraju


Najwyższa Izba Kontroli zdecydowała o natychmiastowym rozpoczęciu kontroli systemu ochrony zdrowia. Kontrolerzy mają sprawdzić, czy Polska jest przygotowana na wystąpienie chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. Działania zostały zaplanowane już w zeszłym roku, jednak w związku z pojawieniem się koronawirusa w Europie, prezes NIK zdecydował o ich przyspieszeniu.

Kontrola znalazła się w planie pracy NIK na 2020 r. opublikowanym w środę na stronie Izby. Obejmie wszystkie kluczowe elementy systemu ochrony przed tego rodzaju zagrożeniami. Przeprowadzona zostanie w wytypowanych szpitalach, na lotniskach, w portach morskich, w jednostkach ratownictwa medycznego i stacjach sanepidu.

"Natychmiastowa kontrola"

Skontrolowane zostanie także Ministerstwo Zdrowia i wojewodowie, którzy odpowiadają za przygotowanie i koordynację działań w takich sytuacjach. Jak poinformował w rozmowie z PAP kierownik wydziału prasowego NIK Zbigniew Matwiej, kontrola przygotowania systemu ochrony zdrowia do wystąpienia szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych chorób była zaplanowana w zeszłym roku. - Izba przewidziała zagrożenia tego typu, jednak w związku z pojawieniem się koronawirusa w Europie, zapadła decyzja o natychmiastowej kontroli - wyjaśnił Matwiej.

Koronawirus

Nowy typ koronawirusa pojawił się po raz pierwszy w grudniu w Wuhanie. Towarzyszące mu objawy, w tym kaszel i gorączka, a w ciężkich przypadkach zapalenie płuc, są podobne do wielu innych chorób.

W środę na oddział zakaźny szpitala w Łodzi trafiła pacjentka z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Kobieta nie jest obywatelką Polski. Do jednego ze szpitali w województwie kujawsko-pomorskim zgłosił się również mężczyzna z objawami grypopodobnymi. Podróżował do Australii przez Chiny i podejrzewał u siebie nowego koronawirusa. Lekarze zdecydowali o pozostawieniu pacjenta na obserwacji w szpitalu.

W Polsce do tej pory nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.

Według oficjalnych danych na koniec dnia we wtorek w Chinach potwierdzono dotąd 5974 zakażenia i 132 zgony spowodowane wirusem. Chińskie władze praktycznie odcięły od świata liczący 11 mln mieszkańców Wuhan i wprowadziły ograniczenia w przemieszczaniu się w szeregu okolicznych miast. W różnych krajach na świecie odnotowano łącznie dziesiątki przypadków zakażenia koronawirusem.

WIĘCEJ NA TVNMETEO.PL >

Autor: mp / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości