TVN24 Biznes | Z kraju

Zakaz lądowania samolotów z państw południa Afryki. Jest projekt rozporządzenia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Niedzielski: podążając za rekomendacjami ECDC, wydajemy zakaz lotów do 7 krajów afrykańskich
Niedzielski: podążając za rekomendacjami ECDC, wydajemy zakaz lotów do 7 krajów afrykańskichTVN24
wideo 2/6
TVN24Niedzielski: podążając za rekomendacjami ECDC, wydajemy zakaz lotów do 7 krajów afrykańskich

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów podano założenia projektu dotyczącego zakazów w ruchu lotniczym. Wynika z nich, że do 13 grudnia ma obowiązywać zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych w siedmiu państwach znajdujących się na południu Afryki.

Zakazy w ruchu lotniczym - założenia projektu

"W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2, w szczególności wariantu COVID-19 Nu (B.1.1.529) z państw regionu Afryki Południowej istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego" - napisano w wykazie.

Zakaz ma zostać wprowadzony rozporządzeniem i ma obowiązywać przylotów z Królestwa Eswatini, Królestwa Lesotho, Republiki Botswany, Republiki Mozambiku, Republiki Namibii, Republiki Południowej Afryki i Republiki Zimbabwe.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wyjątki od zakazu w ruchu lotniczym

Przepisy dotyczące zakazu lotów nie będą stosowane m.in. do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe na zlecenie Prezesa Rady Ministrów, za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.

Zakaz nie będzie też stosowany wobec statków powietrznych startujących z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

TREŚĆ ZAŁOŻEŃ PROJEKTU ROZPORZĄDZENIA >>>

Koronawirus

Wariant koronawirusa, który otrzymał nazwę omikron rozprzestrzenia się w Europie. Belgia była pierwszym krajem na Starym Kontynencie, w którym go wykryto. W poniedziałek informacja o pierwszej osobie zakażonej nowym wariantem dotarła m.in. z Czech. Wcześniej takie przypadki potwierdzono również w Niemczech.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 13 115 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Oznacza to wzrost o 781, czyli 6 proc., w porównaniu do sytuacji przed tygodniem.

Resort przekazał też w poniedziałek, że zmarło 18 osób chorujących na COVID-19.

Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 3 520 961 infekcji, zmarło 83 055 zakażonych.

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości