Zmiany na granicach od soboty. Co z pracownikami transgranicznymi?

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Mueller o pracownikach transgranicznychTVN24
wideo 2/3
TVN24Piotr Mueller o pracownikach transgranicznych

Pracownicy transgraniczni mają być zwolnieni z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19 i kwarantanny - wynika z wypowiedzi rzecznika rządu Piotra Muellera. Od soboty osoby przyjeżdzające z Czech i Słowacji mają być objęte kwarantanną. 

OGLĄDAJ TVN24 W TVN24 GO

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od 27 lutego zostaną wprowadzone ograniczenia na granicach z Czechami oraz ze Słowacją. - Za granicą Polski, szczególnie na południu ta sytuacja jest bardzo trudna. W Czechach i Słowacji te parametry epidemiczne są trzy, czterokrotnie wyższe niż w Polsce. Dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdzających z tych krajów. Warunkiem zwolnienia z kwarantanny jest przedstawienie negatywnego testu wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin - mówił szef MZ.

Kwarantanna ma nie dotyczyć również osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19.

Zmiany na granicach z Czechami i Słowacją

Nadal nie opublikowano jednak rozporządzenia w tej sprawie. W czwartek podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Mueller był pytany, czy pracownicy transgraniczni, którzy pracują w Czechach lub na Słowacji w poniedziałek będą mogli normalnie wrócić do domu.

- Te osoby - zgodnie z projektem rozporządzenia - będą zwolnione z obowiązku posiadania tego badania, tak aby faktycznie mogli granicę mogli przekraczać w taki sposób, aby swoje obowiązki zawodowe kontynuować. Natomiast w pozostałym zakresie, w szczególności zakresie turystów, te obostrzenia będą obowiązywały, czyli kwestia posiadania aktualnych badań lub ewentualnie przejścia do kwarantanny - wyjaśniał.

Nadal nie wiadomo, czy zmiany obejmą także np. kierowców zawodowych.

Rzecznik poinformował, że rozporządzenie w tej sprawie zostanie podjęte w trybie obiegowym. - W tej chwili trwa obiegowe głosowanie nad tym rozporządzeniem, więc spodziewam się, że dzisiaj to głosowanie zostanie zakończone i jeszcze dzisiaj albo najpóźniej jutro z samego rana to rozporządzenie zostanie opublikowane - poinformował Mueller.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24