Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. ZUS już przyjmuje wnioski

Z kraju

Rzecznik rządu o zasiłku opiekuńczym: będzie można z niego skorzystać również wstecztvn24
wideo 2/5

Można już składać wnioski o wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego na kolejny okres, oświadczenie będzie rozpatrzone po wejściu w życie nowych przepisów - przekazał rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Zgodnie z przyjętą w marcu pierwszą specustawą w przypadku zamknięcia przedszkola, żłobka lub szkoły, rodzice dziecka w wieku do 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego.

W związku z decyzją o zamknięciu placówek oświatowych do Wielkanocy (12 kwietnia), trwają prace nad wydłużeniem tego zasiłku o kolejne dni. Nowe przepisy mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r.

Tak jak do tej pory

- Rodzice, którym kończy się okres prawa do dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego, mogą wnioskować o wypłatę świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie można złożyć tak jak do tej pory. Wniosek ten zostanie rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanych przepisów - wyjaśnił cytowany w informacji prasowej rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Ponadto rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, w takim przypadku będzie on przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym. Należy wtedy wypełnić formularz dostępny na stronie ZUS - Z-15A oraz oświadczenie o zamknięciu placówki.

- Jednak po wejściu w życie nowych przepisów, okres ten zostanie rozliczony jako dodatkowy zasiłek i nie będzie wliczany do puli 60 dni - zaznaczył Żebrowski.

WZÓR OŚWIADCZENIA ZE STRONY ZUS >

Za każdy dzień opieki

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez internet. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio - do ZUS.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni.

Wydłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do 8 lat to część najnowszych propozycji wsparcia przygotowanych przez rząd, która ma ograniczyć negatywne dla gospodarki skutki epidemii wywołanej przez koronawirusa. Pakiet rozwiązań w piątek ma być rozpatrywany przez Sejm.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Autor: kris//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock