TVN24 Biznes | Z kraju

Zmiany dotyczące testów na lotnisku. Opublikowano korektę rozporządzenia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Zmiana rozporządzenia w sprawie wjazdu osób wracających spoza strefy Schengen
Zmiana rozporządzenia w sprawie wjazdu osób wracających spoza strefy Schengen
wideo 2/5
lajf wojcikowska

Test na koronawirusa na lotnisku ma zostać wykonaniu w ciągu trzech godzin od momentu przekroczenia granicy - dowiadujemy się z korekty rozporządzenia o ograniczeniach epidemicznych, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Według noweli rozporządzenia z kwarantanny następuje zwolnienie z chwilą wprowadzenia do systemu informacji negatywnego wyniku.

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, który w piątek został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Ma on na celu "zmniejszenie ryzyka związanego z wystąpieniem epidemii wywołanej nowym koronawirusem SARS-CoV-2".

Nowelizacja rozporządzenia o ograniczeniach epidemicznych

"Test( ...) może być wykonany na terenie lotniska w ciągu 3 godzin od momentu przekroczenia granicy. Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez podmiot wykonujący ten test do systemu teleinformatycznego" - czytamy w rozporządzeniu.

Z treści opublikowane nowelizacji wynika, że z testowania zwolnione są "dzieci, które nie ukończyły 5. roku życia"

Zdaniem wnioskodawców takie rozwiązanie "ma zapewnić płynność ruchu pasażerów na terenie lotnisk, jak również możliwość wykonywania testów przez osoby, o których mowa w § 2a rozporządzenia zmienianego, w różnych miejscach (tj. w kraju, z którego rozpoczyna się podróż, na terenie lotniska przed odprawą graniczną albo na terenie lotniska po odprawie granicznej w terminie 3 godzin od momentu przekroczenia granicy) w celu zmniejszenia ryzyka tworzenia skupisk ludzkich".

Korekta rozporządzenia o restrykcjach epidemicznych

Opublikowane rozporządzenie zakłada modyfikacje, które zwalniają wybrane grupy osób, które przybywają spoza Schengen z posiadania negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Mowa tutaj, oprócz dzieci do lat 5., również o osobach reprezentujących szeroko pojęty sektor transportu międzynarodowego oraz zdających egzaminy oraz ich opiekunów.

Sprecyzowano, że chodzi o osoby przystępujące do egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego, przeprowadzonych przez okręgowe komisje egzaminacyjne. Zdaniem wnioskodawcy jest to "uzasadnione z uwagi na planowane przeprowadzenie przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, a także egzaminu zawodowego w sesji zimowej, która rozpoczyna się 10 stycznia 2022 roku".

Modyfiakcje dotyczą też "zmniejszenia limitu widzów lub słuchaczy (z 50 proc. do 30 proc. liczby miejsc), którzy są uprawnieni do korzystania z prowadzonej przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162 i 2105) oraz przez inne podmioty działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 90.0) oraz działalności zespołów muzycznych".

Ponadto umożliwiają wykonywanie działalności polegającej na prowadzeniu dyskotek, klubów nocnych i miejsc do tańczenia w 31 grudnia i 1 stycznia 2022 r., przy zastrzeżeniu zachowania limitu osób mogących korzystać z tej działalności.

Rozporządzenie wchodzi w życie dzień po publikacji, z wyjątkiem jednego przepisu, który zaczyna obowiązywać z dniem ogłoszenia.

KOREKTA ROZPORZĄDZENIA - TREŚĆ >>>

Koronawirus w Polsce

Jest 20 027 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło 566 osób chorujących na COVID-19. Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 3 923 472 infekcje, zmarło 90 872 zakażonych.

W Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVD-19 jest ponad 20,7 mln osób, dawkę przypominającą przyjęło ponad 5,1 mln. W czwartek ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości