TVN24 Biznes | Z kraju

Szczepienia w galeriach handlowych. Uruchomiono osiem pilotażowych punktów

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk o szczepieniach w aptekach
Szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk o szczepieniach w aptekach
wideo 2/10
Szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk o szczepieniach w aptekach

Uruchomiono osiem pilotażowych punktów szczepień w galeriach handlowych - przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Dodał też, że zgodnie z zapowiedzią w czerwcu uruchomiono szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach, przy czym do programu zgłosiło się na razie około 450 placówek.

Galerie handlowe to kolejne miejsca szczepień, które zostały uruchomione w czerwcu - podkreślił Dworczyk na czwartkowej konferencji prasowej. Zaznaczył, że zostały do tego wypracowane wytyczne.

- Chcemy, by szczepienia były dostępne wszędzie, galerie są takim miejscem, gdzie spotyka się bardzo dużo osób, gdzie bardzo dużo sposób odwiedza sklepy, kina. Wszystkie punkty, które są w tych galeriach umieszczone, chcemy, by przy tej okazji była możliwość zaszczepienia się - powiedział.

Poinformował, że uruchomiono osiem takich pilotażowych punktów na terenie centrów handlowych m.in. w Warszawie, Opolu, Bytomiu, Zabrzu, Łodzi i Toruniu oraz że trwają rozmowy z kolejnymi placówkami.

Udział w akcji promocyjnej zadeklarowało ponad 90 obiektów odwiedzanych przez ponad 24 miliony osób - wynika z grafiki opublikowanej przez KPRM na Twitterze.

RELACJA Z KONFERENCJI >>>

W akcję promocji szczepień włączyła się Polska Rada Centrów Handlowych. PRCH zadeklarowała otwartość na możliwość organizacji dodatkowych punktów szczepień na terenie obiektów handlowych, dostępnych dla wszystkich zainteresowanych.

Szczepienia w aptekach

Szef KPRM poinformował, że zgodnie z zapowiedzią w czerwcu uruchomiono szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach, a do tej pory do tego programu zgłosiło się ok. 450 aptek z całej Polski i w tych aptekach można się szczepić.

Zaapelował też do farmaceutów, by jak najwięcej aptek włączało się do Narodowego Programu Szczepień. "Nabór ma charakter otwarty i ciągły, wnioski aptek będą rozpatrywane według kolejności zgłoszenia, wystarczy przesłać tylko w formie elektronicznego oświadczenia, zgłosić się do oddziału NFZ regionalnego i mamy sprawę załatwioną i taki punkt powstaje" - powiedział.

Wyraził też nadzieję, że poza szczepieniami na COVID-19 w aptekach będą też prowadzone szczepienia przeciw grypie, a w konsekwencji jedne i drugie szczepienia wpłyną bardzo pozytywnie na stan zdrowia Polaków.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Szczepienia w centrach handlowych i aptekach - jaki preparat?

Szef KPRM został zapytany na czwartkowej konferencji prasowej, jakim preparatem i od kiedy będziemy mogli zaszczepić się w aptekach i galeriach handlowych.

Dworczyk poinformował, że będą to szczepionki jednodawkowe firmy Johnson & Johnson. - Z czasem będą dołączane tam inne szczepionki, ponieważ od 1 lipca nastąpią zmiany, jeśli chodzi o podawanie drugiej dawki - dodał.

- To, od kiedy możemy się szczepić, uzależnione jest od momentu, kiedy dany punkt - dana apteka, dana galeria - wejdzie do programu. Już w wielu miejscach w Polsce możemy takie szczepienie wykonywać - powiedział minister.

Druga dawka szczepionki w innym miejscu

Dworczyk zapowiedział ponadto, że na początku przyszłego tygodnia zaprezentowane zostaną szczegółowe informacje dotyczące możliwości podania drugiej dawki szczepionki w dowolnym punkcie w kraju. Potwierdził, że taka możliwość ma zostać uruchomiona 1 lipca.

Szef KPRM ponowił też apel, "by wszystkie środowiska, każdy z nas z osobna, włączył się w przekonywanie do szczepień".

- Widzimy bardzo wyraźnie zmniejszającą się liczbę osób, które się rejestrują na szczepienia. O ile w takich rekordowych dniach kilka tygodni temu to było nawet 370 tysięcy osób dziennie, o tyle mamy z tygodnia na tydzień takie 30-procentowe albo nawet większe spadki, w ostatnim tygodniu średnio to jest 50 tysięcy nowych osób dziennie rejestrujących się na szczepienia, więc to naprawdę jest bardzo duże wyzwanie, które stoi przed nami - powiedział Dworczyk.

Ile osób jest zaszczepionych?

Do czwartku podano 27 467 853 dawki różnych szczepionek przeciw COVID-19. Pierwszą dawką szczepionek dwudawkowych wykonano 16 409 509 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 11 934 134 osób - to zaszczepieni jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson lub drugą dawką szczepionek firm AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech.

Autor:kris

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości