TVN24 Biznes | Z kraju

Posłowie proponują dodatkowy dzień wolny od pracy. "Zmiana musi wejść w życie jak najszybciej"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Premier: chcemy udostępnić możliwość szczepienia dla młodszej części naszego społeczeństwa
wideo 2/6
Premier: chcemy udostępnić możliwość szczepienia dla młodszej części naszego społeczeństwa

Posłowie Lewicy proponują, by dzień szczepienia przeciwko COVID-19 był dniem wolnym od pracy. Projekt ustawy w tej sprawie trafił do Sejmu.

Chodzi o projekt o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Projekt zakłada dodanie artykułu, zgodnie z którym pracownikowi, także zatrudnionemu na podstawie umowy zlecenia, będzie przysługiwać dzień wolny od pracy w dniu wykonania szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 na podstawie skierowania, jeżeli przedstawi on pracodawcy skierowanie najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień wykonania szczepienia.

ZOBACZ PROJEKT

"Zmiana musi wejść w życie jak najszybciej"

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy podczas konferencji zwracała uwagę, że "wyznaczone przez system terminy przypadają często w środku dnia, gdy wiele osób pracuje, a nie chcą wykorzystywać urlopu".

- Z kolei pracodawcy mówią, że nawet jeśli chcieliby dać pracownikowi dzień wolny na szczepienie, to nie mają do tego podstawy prawnej. Naszym krótkim projektem ustawy chcemy im to umożliwić – wyjaśniała posłanka.

Według Lewicy, podstawą do wykorzystania dnia wolnego ma być skierowanie z datą szczepienia, które pracownik może wydrukować ze strony e-pacjent lub pobrać bezpośrednio z przychodni. Jak mówił poseł Marek Rutka, składając projekt ustawy Lewica oczekuje szybkiego procedowania w Sejmie i Senacie. - Zmiana musi wejść w życie jak najszybciej. Każda kolejna zaszczepiona osoba to szansa na powstrzymanie pandemii ze wszystkimi jej tragicznymi skutkami – przekonywał Rutka.

Ustawa miałaby wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:mb

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: