TVN24 Biznes | Z kraju

Trzeci miesiąc z rzędu ze spadkiem bezrobocia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Samcik o przyspieszaniu luzowania gospodarki
Samcik o przyspieszaniu luzowania gospodarkiTVN24
wideo 2/5
TVN24Samcik o przyspieszaniu luzowania gospodarki

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w maju 6,1 procent. Oznacza to spadek o 0,2 punktu procentowego w porównaniu do poprzedniego miesiąca - wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Resort wskazał, że to trzeci miesiąc z rzędu, gdy poziom bezrobocia zmniejszył się.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w maju stopa bezrobocia spadła do 6,2 proc. wobec 6,3 proc. w kwietniu.

"Dobra sytuacja na polskim rynku pracy to przede wszystkim efekt działań osłonowych podejmowanych przez rząd. Zaproponowane rozwiązania pozwalają pracodawcom na przetrwanie tego trudnego dla wszystkich okresu. Kilka dni temu Eurostat poinformował, że Polska po raz kolejny jest krajem o najniższej stopie bezrobocia w Unii Europejskiej – na poziomie 3,1 procent" - powiedziała, cytowana w komunikacie, wiceminister Iwona Michałek.

Ze wstępnych danych wynika, że w urzędach pracy w maju br. zarejestrowanych było 1 milion 28 tysięcy osób bezrobotnych i w porównaniu do stanu z końca kwietnia 2021 roku liczba ta spadła o 25,5 tys. osób, czyli o 2,4 proc.

PAP/Adam Ziemienowicz

Na spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych zwrócił wcześniej uwagę na Twitterze wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Bezrobocie w Polsce

Ze wstępnych danych MRPiT wynika, że najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w województwie wielkopolskim (3,7 proc.), a najwyższą w warmińsko-mazurskim (9,7 proc.). W żadnym województwie wskaźnik bezrobocia nie przekraczał 10 proc.

W maju według wstępnych danych pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 112,2 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Oznacza to wzrost o 2,1 tys. (1,9 proc.) w porównaniu do kwietnia 2021 roku i o 36,6 tys. (48,4 proc.) więcej niż w maju 2020 roku.

Ponadto, jak podano w komunikacie, w zakresie instrumentów nadzorowanych przez resort rozwoju, pracy i technologii pracy do końca kwietnia br. powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy przyznały wsparcie dla 7,7 mln miejsc pracy.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości