Z kraju

Alkohol online, na wynos i z dowozem? Jest petycja do premiera

Z kraju

[object Object]
Morawiecki: Potrzebujemy działań stymulujących gospodarkę na wielu poziomachtvn24
wideo 2/3

Kongres Polskiego Biznesu chce, żeby sprzedaż alkoholu możliwa była również przez internet. Organizacja pracodawców argumentuje, że bez zmian w przepisach branżę czeka fala bankructw. KPB wysłał już w tej sprawie petycję do premiera.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Kongres Polskiego Biznesu zauważa, że przedsiębiorcy produkujący piwa, wina oraz inne napoje alkoholowe podczas stanu epidemii pozbawieni są możliwości sprzedaży swoich wyrobów.

Trudna sytuacja branży

"Polski kraft, branża winiarska i spirytusowa umierają wskutek wprowadzonych regulacji. Ograniczenia dotykają także gastronomię, gdyż napoje alkoholowe nie mogą być sprzedawane z dowozem" - piszą w petycji, pod którą podpisało się ponad 1100 osób.

Petycja została przesłała do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz wszystkich posłów i senatorów.

Organizacja przypomina, że w wyniku zakazów i ograniczeń wprowadzonych przez rząd, napoje alkoholowe nie mogą być sprzedawane w pubach i restauracjach, a ponadto wprowadzono ograniczenia w funkcjonowaniu sklepów, zakazano organizacji zgromadzeń, w tym festiwali piwnych.

Dodaje, że restauratorzy nie mogą obecnie oferować alkoholi w opcji sprzedaży "z dowozem", co "w praktyce zamyka przed producentami kolejny kanał sprzedaży".

"Małe polskie browary rzemieślnicze pozbawione dostępu do dyskontów spożywczych straciły większość punktów dystrybucji. Całej branży grozi upadek i całkowite zdominowanie przez zachodnie koncerny" - argumentuje KPB.

Apel o zmiany

Organizacja pracodawców zaproponowała zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Wskazuje, że sprzedaż alkoholu regulowana jest w Polsce "przestarzałą ustawą uchwaloną podczas stanu wojennego".

"W tamtych czasach nikt nie myślał o sprzedaży przez internet. Aktualny stan prawny zezwala na sprzedaż alkoholu jedynie w miejscu wskazanym w zezwoleniu na sprzedaż napojów alkoholowych. Sądy administracyjne konsekwentnie uznają, że dowóz i wysyłka alkoholu do klienta łamie ten zakaz" - dodają.

Kongres Polskiego Biznesu postuluje umożliwienie wszystkich punktom, które posiadają zezwolenie na sprzedaż alkoholu prowadzenie sprzedaży online, na wynos i z dowozem. KPB zaznacza, że inicjatywa zmian w przepisach stanowi reakcję organizacji na postulaty przedsiębiorców związanych z branżą piwną, winiarską i spirytusową.

KPB ostrzega, że bez tych zmian branżę czeka fala bankructw.

Autor: mp/ToL / Źródło: tvn24bis

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości