Spadek rejestracji nowych firm. Ale są też dane, które "mogą napawać optymizmem"

Autor:
mp
Źródło:
PAP
"Kryzys to nie jest czas na oszczędzanie"
"Kryzys to nie jest czas na oszczędzanie"TVN24
wideo 2/4
TVN24"Kryzys to nie jest czas na oszczędzanie"

W pierwszym kwartale tego roku zarejestrowano ponad 84 tysiące nowych podmiotów gospodarczych - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. To o 11,8 procent mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jak jednak informuje Ministerstwo Rozwoju, powołując się na dane Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, od miesiąca rośnie liczba aktywnych firm.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Liczba rejestracji podmiotów gospodarczych w I kwartale 2020 r. wyniosła 84 099 wobec 95 300 w analogicznym okresie roku poprzedniego" - poinformował w komunikacie GUS.

Urząd statystyczny podał, że w I kwartale 2020 r. zaobserwowano mniejszą liczbę rejestracji niż rok wcześniej we wszystkich analizowanych rodzajach działalności, w tym w sekcji transport i gospodarka magazynowa o 19,0 proc., zakwaterowaniu i gastronomii o 17,9 proc., handlu; naprawie pojazdów samochodowych o 15,3 proc., informacji i komunikacji o 10,7 proc., usługach o 10,6 proc., przemyśle o 10,6 proc. oraz w budownictwie o 9,1 proc.

Wedle GUS liczba upadłości podmiotów gospodarczych w I kwartale 2020 r. wyniosła 142 i była o 8,4 proc. mniejsza niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

"Spadek liczby upadłości odnotowano w handlu; naprawie pojazdów samochodowych (38 wobec 51), przemyśle (33 wobec 41) i budownictwie (20 wobec 24)" - napisano w komunikacie. "Wzrost liczby upadłości zanotowano w zakwaterowaniu i gastronomii (10 wobec 2) w usługach (21 wobec 17) oraz transporcie i gospodarce magazynowej (13 wobec 10) oraz informacji i komunikacji (5 wobec 4)" - dodano.

"Dobry prognostyk"

Z kolei Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że według danych Centralnej Ewidencja i Informacji o Działalności Gospodarczej od miesiąca rośnie liczba aktywnych firm. Według wicepremier Jadwigi Emilewicz to dobry prognostyk na kolejne tygodnie, polska gospodarka wraca na tory rozwoju.

Jak podano w komunikacie przekazanym PAP, według stanu na 12 maja liczba aktywnych działalności gospodarczych w Polsce wynosi 2,46 mln firm, czyli tyle, ile na początku tego roku. Oznacza to, że dokładnie od miesiąca, czyli od 12 kwietnia, notujemy stopniowy wzrost liczby przedsiębiorstw, które wznawiają prowadzenie działalności gospodarczej.

- Dane z CEIDG, które napływają do nas w ostatnich tygodniach, mogą napawać optymizmem. To dobry prognostyk na kolejne tygodnie i sygnał, że polska gospodarka, pomimo trwającego stanu epidemii, wraca na tory rozwoju w warunkach "nowej normalności" - oceniła wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości