TVN24 Biznes | Z kraju

Zaostrzenie obostrzeń, branża ostrzega przed kolejkami

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Ograniczenia z powodu koronawirusa. Inspekcja zapowiada kontrole
Ograniczenia z powodu koronawirusa. Inspekcja zapowiada kontroleTVN24
wideo 2/6
TVN24Ograniczenia z powodu koronawirusa. Inspekcja zapowiada kontrole

W sklepach od najbliższej środy będą obowiązywały surowsze limity osób. Zaostrzenie limitu w okresie przedświątecznym może powodować ograniczenie przepustowości i kumulację klientów przed placówkami - powiedziała prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz. W jej ocenie obowiązujący limit jest wystarczający.

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zmieniony został m.in. limit osób w centrach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych. Tam, gdzie do tej pory obowiązywał limit 1 osoba na 10 metrów kwadratowych, obecnie będzie limit - 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od środy, 1 grudnia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Koronawirus w Polsce. Limity w sklepach

Renata Juszkiewicz podkreśliła, że sieci handlowe zrzeszone w POHiD są świadome powagi sytuacji epidemicznej, związanej z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa - omikron i od początku pandemii niezwykle rygorystycznie przestrzegają obowiązujących zasad reżimu sanitarnego.

- Obowiązujące obostrzenia są już wystarczająco restrykcyjne, a ich przestrzeganie jest w stanie zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa zarówno pracownikom handlu, jak i konsumentom - oceniła prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

- Jak pokazały doświadczenia z wcześniejszych fal pandemii, zaostrzenie ograniczeń w postaci zmiany limitu metrów kwadratowych przypadających na 1 osobę z 10 metrów kwadratowych do 15 metrów kwadratowych może powodować utrudnienia w handlu i zmniejszyć jego przepustowość - stwierdziła. - W okresie przedświątecznym będzie to prowadzić do kumulacji klientów przed sklepami - dodała Juszkiewicz.

Weryfikacja szczepień

Zdaniem prezes POHiD, nadal otwarte pozostają kwestie weryfikacji przez pracowników sklepów paszportów covidowych klientów czy weryfikacji przez pracodawców handlu zaszczepienia pracowników.

- Wobec braku stosownej podstawy prawnej, a co za tym idzie jednoznacznych uprawnień do weryfikacji tej informacji wśród klientów i pracowników, branża nie podejmuje się przeprowadzania działań, które nie mają odzwierciedlenia w obecnie obowiązującym prawie - podkreśliła.

Inspekcja sanitarna zapowiedziała kontrole, między innymi w sklepach w związku z zaostrzeniem ograniczeń z powodu koronawirusa.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zrzesza 16 międzynarodowych sieci handlowych. Jak czytamy na stronie, członkami POHiD są największe sieci handlowe, które zainwestowały w Polsce 50 mld euro i stworzyły 200 tys. miejsc pracy.

Centrum Informacyjne Rządu podało w poniedziałek, że do tej pory w Polsce wykonano 41 568 021 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 20 405 229 osób.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości