Część schronisk w Tatrach wstrzymuje działalność noclegową

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris\kwoj
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o działalności punktów usługowychTVN24
wideo 2/6
TVN24Mateusz Morawiecki o działalności punktów usługowych

Od soboty obowiązuje zakaz działalności obiektów hotelarskich. Niektóre schroniska w Tatrach wstrzymały działalność noclegową. Dostępne są tylko usługi gastronomiczne na wynos. Ograniczenia mają potrwać przynajmniej do 29 listopada.

Jak przekazała prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz, rozporządzenie mówi jednoznacznie, że zakaz wynajmu pokoi dla turystów dotyczy wszystkich obiektów hotelarskich, jak również pensjonatów czy popularnych kwater prywatnych, apartamentów czy domków na wynajem.

"Nie można wynająć na weekend"

Niektórzy kwaterodawcy z Podhala oferują wynajem swoich domków jako obiekty do pracy zdalnej. Prezes TIG wyjaśniła, że można to zrobić, ale wynajmując taki obiekt na dłuższy termin, ponieważ wynajem krótkoterminowy jest wstrzymany.

- Takiego domku czy apartamentu nie można wynająć na przykład na weekend, a trzeba już sporządzić umowę o wynajmie długoterminowym i przejść na inną formę opodatkowania. Wówczas klient może przenieść się do takiego lokum, mieszkać w nim i pracować zdalnie. Natomiast przedsiębiorcy, którzy próbują pod tą konstrukcją prawną sprzedawać pokoje na krótki termin dla turystów, narażają się na konsekwencje - wyjaśniła.

Niektóre schroniska w Tatrach już zamieściły komunikat na swoich profilach społecznościowych o wstrzymaniu działalności noclegowej. Schroniska mogą świadczyć jedynie usługi gastronomiczne na wynos, czyli tak zwany bufet z okienka.

- W tej chwili wszyscy powinniśmy bardzo rozsądnie podejść do kolejnych dwóch tygodni i nie przyjmować turystów, aby mieć szansę zarobienia na czas świąt i Sylwestra - zaznaczyła Wojtowicz.

Nowe rozporządzenie

W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie nowych obostrzeń. Zgodnie z nimi od soboty do 29 listopada hotele będą dostępne wyłącznie dla gości będących w podróży służbowej, zawodników będących na zgrupowaniach i zawodach sportowych, osób wykonujących zawód medyczny oraz dla pacjentów i ich opiekunów, jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej (np. pacjenci onkologiczni i dializowani oraz mali pacjenci przebywający pod opieką osób dorosłych).

Hotel będzie wymagał potwierdzenia lub pisemnego oświadczenia dotyczącego podróży służbowej, zgrupowania sportowego czy wykonywania zawodu medycznego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris\kwoj

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock