TVN24 Biznes | Z kraju

Restaurator uniknie kary po interwencji rzecznika przedsiębiorców

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Gowin o kwestiach spornych w Polskim ŁadzieTVN24
wideo 2/7
TVN24Gowin o kwestiach spornych w Polskim Ładzie

Na restauratora nałożono trzy kary pieniężne po 10 tysięcy złotych każda. Po interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Wojewódzki Inspektor Sanitarny wstrzymał te decyzje - poinformowało Biuro Rzecznika MŚP.

Jak czytamy w komunikacie, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zgłosił udział na prawach przysługujących prokuratorowi w trzech postępowaniach. Chodzi o decyzje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łukowie z kwietnia 2021 r., które wydano wobec przedsiębiorcy prowadzącego restaurację w okolicznej miejscowości.

"Rzecznik MŚP zakwestionował wymierzenie restauratorowi administracyjnych kar pieniężnych w kwocie po 10 tys. zł każda, czyli łącznie 30 tys. zł, będącej konsekwencją kontroli przeprowadzonej w obiekcie w styczniu i lutym 2021 r. W decyzjach wskazano na naruszenia obowiązku przygotowania i podawania posiłków i napojów klientom lokalu - bezpośrednio, powołując się na zagrożenie życia lub zdrowia gości w kontrolowanym miejscu m.in. w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii" - wyjaśniono w komunikacie.

Dodano, że "Rzecznik MŚP w maju 2021 r. wniósł o wstrzymanie natychmiastowego wykonania decyzji do czasu ukończenia postępowania odwoławczego oraz o uchylenie zaskarżonych decyzji w całości i umorzenie postępowania".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Kolejna sprawa zakończona sukcesem"

- Organ nie może powoływać się w swojej decyzji do bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia w kontrolowanym obiekcie, tym bardziej iż w żaden sposób nie udowodnił, że w dniu prowadzonej kontroli personel obsługujący klientów był nosicielem SARS-COV2, a jest to elementarną przesłanką, by móc w ogóle mówić o tego typu zagrożeniu - powiedział cytowany w komunikacie dr n. pr. Marek Woch, Dyrektor Generalny w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Jak podało Biuro Rzecznika MŚP, w wyniku interwencji wstrzymano natychmiastowe wykonania decyzji, a 6 lipca sanepid zakończył postępowania wobec przedsiębiorcy.

- Kolejna sprawa zakończona sukcesem. Mały kamyczek w ratowaniu polskiego biznesu. W tym przypadku, jak i pewnie wielu innych postępowaniach, niezwłoczne wstrzymanie decyzji, jest konieczne, ponieważ pogłębia bardzo trudną sytuację, w której tkwią przedsiębiorcy oraz ich pracownicy w związku z wielomiesięcznymi utrudnieniami w prowadzeniu działalności i możliwości pracy. Walczymy o każdy taki przypadek i czekamy jeszcze na decyzje odnoście nałożonych bardzo wysokich kar pieniężnych - powiedział cytowany w komunikacie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock