Sądy anulują kary od sanepidu za łamanie obostrzeń

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
OKO.press
Mateusz Morawiecki o otwieraniu firm mimo obostrzeń: będziemy stosować plan kontroliTVN24
wideo 2/7
TVN24Mateusz Morawiecki o otwieraniu firm mimo obostrzeń: będziemy stosować plan kontroli

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie masowo uchyla kary sanepidu za naruszanie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 - informuje portal OKO.press. Chodzi o kary między innymi za chodzenie bez maseczki, naruszenie zasad kwarantanny, czy za naruszenie zakazu przemieszczania się.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Jak podaje portal w wojewódzkich sądach administracyjnych zapadają pierwsze orzeczenia związane ze skargami obywateli na kary nakładane przez sanepid za łamanie zakazów związanych z epidemią koronawirusa w 2020 roku. Chodzi o kary m.in. za chodzenie bez maseczki, naruszenie zasad kwarantanny, czy za naruszenie zakazu przemieszczania się.

"Te orzeczenia są ważne, bo kary sanepidu są dotkliwe i wynoszą nawet 30 tys. zł" - przypomina portal.

Jak dodano, sądy administracyjne uznają kary za bezprawne i je uchylają lub unieważniają. Powód? Rząd wprowadził zakazy epidemiologiczne i kary za ich łamanie w rozporządzeniu, a nie w ustawie.

Koronawirus w Polsce. Sądy anulują kary od sanepidu

Jak podaje OKO.press, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie trafiło 100 skarg (15 z nich złożył Rzecznik Praw Obywatelskich) na decyzje mazowieckiego sanepidu, który w 2020 roku nakładał kary za łamanie ograniczeń epidemiologicznych podczas lockdownu.

"Pierwsze skargi sąd rozpoznał 12 stycznia 2021 roku i od razu unieważnił 4 decyzje sanepidu. Chodzi o trzy kary po 10 tys. zł za naruszenie zakazu przemieszczania się i jedną karę 5 tys. zł za naruszenie obowiązku zasłaniania twarzy. Sąd jednocześnie umorzył postępowanie administracyjne, co oznacza, że po uprawomocnieniu się wyroku (sanepid może jeszcze odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego) sprawa będzie zakończona. W kolejnych dwóch sprawach sąd uchylił decyzje o nałożeniu kar po 5 tys. zł i 20 tys. zł za naruszenie obowiązku kwarantanny. Te sprawy mają wrócić do ponownego rozpoznania przez sanepid" - czytamy.

Rozpoznanie kolejnych skarg już niedługo

Portal informuje, że następnego dnia czyli 13 stycznia 2021 roku WSA w Warszawie unieważnił aż osiem decyzji sanepidu i jednocześnie umorzył postępowania administracyjne w tych sprawach.

"Dwie skasowane kary dotyczyły naruszenia obowiązku kwarantanny (po 15 tys. zł i 30 tys. zł), a trzy kary naruszenia zakazu przemieszczenia się (po 10 tys. zł). Kolejne trzy skasowane przez sąd kary były za naruszenie obowiązku zasłaniania ust i nosa (po 5 tys. zł)" - podano w artykule.

Z kolei 14 stycznia sąd administracyjny unieważnił następne sześć kar sanepidu, w tym karę za naruszenie obowiązku kwarantanny (30 tys. zł) i za naruszenie obowiązku zakrywania ust i nosa (5 tys. zł). Ponadto uchylił trzy decyzje dotyczące kary za naruszenie obowiązku kwarantanny (kary od 10 do 20 tys. zł) oraz uchylił jedną karę (5 tys. zł) za brak maseczki.

W środę 20 stycznia stołeczny sąd administracyjny ma rozpoznać kolejne skargi na decyzje mazowieckiego sanepidu. "Uzasadnienie orzeczeń sądu nie jest jeszcze znane, bo zapadają one na posiedzeniach niejawnych. I sąd motywy kasowania kar poda dopiero w pisemnych uzasadnieniach, które będą gotowe za kilka tygodni" - wyjaśnia portal.

Autor:mp/ToL

Źródło: OKO.press

Źródło zdjęcia głównego: konkret24