TVN24 Biznes | Z kraju

"Najwyższy czas ogłosić koniec lockdownu gospodarki". Jest propozycja terminu

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Glapiński: gospodarka jest cholernie daleko od OKNBP
wideo 2/6
NBP Glapiński: gospodarka jest cholernie daleko od OK

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz zwrócił się z apelem do premiera "o wyznaczenie i pilne ogłoszenie ostatecznej daty zakończenia ograniczeń". W ocenie Abramowicza ostateczny termin zakończenia "operacji odmrażania" całej gospodarki nie powinien przekroczyć 30 kwietnia.

Rzecznik MŚP skierował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym w imieniu 290 organizacji przedsiębiorców wchodzących w skład Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP oraz swoim własnym zwrócił się o wyznaczenie ostatecznej daty zniesienia lockdownu.

"Najwyższy czas ogłosić koniec lockdownu gospodarki. Ostateczny termin zakończenia 'operacji odmrażania' całości gospodarki nie powinien przekroczyć daty 30 kwietnia br. Jeżeli uda się zrobić to wcześniej, tym lepiej dla budżetu. Przedsiębiorcy już teraz muszą otrzymać wiążącą informację, do kiedy maksymalnie będą musieli finansować dalszy przestój" - wskazał Abramowicz.

W ocenie rzecznika przedsiębiorcy zainwestowali duże kwoty w środki ochrony oraz są dobrze przygotowani do pracy w reżimie sanitarnym. Jak zauważył, wszystkie branże mają zatwierdzone w Głównym Inspektoracie Sanitarnym protokoły sanitarne, "według których można bezpiecznie prowadzić działalność gospodarczą".

PISMO DO PREMIERA

Zdaniem Adama Abramowicza "ustalenie i podanie do publicznej wiadomości ostatecznej daty zniesienia ograniczeń w gospodarce jest istotne również dlatego, że bez finansowego wsparcia (pomimo apeli Rzecznika MŚP) pozostają przedsiębiorcy, których obroty z powodu lockdownu drastycznie spadły (nawet o 70 procent), ale ich działalność nie znalazła się w koszyku numerów PKD (Polska Klasyfikacja Działalności - red.), uprawniających do rekompensat".

"Wobec braku konkretnej informacji, jak długo będą musieli dokładać do swych firm, przedsiębiorcy ci mogą być zmuszeni do dawania wypowiedzeń pracownikom, co już wkrótce może skutkować skokowym wzrostem bezrobocia" - podsumował rzecznik MŚP.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ograniczenia z powodu epidemii

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów obowiązujące obostrzenia zostały przedłużone do 18 kwietnia. Oznacza to, że ograniczona pozostaje działalność galerii handlowych oraz restauracji, ponadto zamknięte są między innymi wielkopowierzchniowe sklepy budowlane, hotele, baseny, teatry i kina.

"Proszę Pana Premiera, aby już następnego dnia - od 19 kwietnia kolejne branże mogły wracać do pracy. I proszę, żeby następny komunikat w tej sprawie zawierał konkretne daty uwalniania sektorów gospodarki, a cały proces wychodzenia z lockdownu zakończył się 30 kwietnia" - napisał rzecznik MŚP.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty: