TVN24 Biznes | Z kraju

Branża handlowa oczekuje, że nie będzie kolejnego lockdownu. Jest apel do rządu

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Morawiecki: jeśli czwarta fala pandemii będzie poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków
Morawiecki: jeśli czwarta fala pandemii będzie poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących krokówTVN24
wideo 2/6
TVN24Morawiecki: jeśli czwarta fala pandemii będzie poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków

Zakładamy, że pomimo nadchodzącej czwartej fali handel nie zostanie zakłócony lockdownem - wskazuje Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług (ZPPHiU). Dodaje, że rośnie liczba osób zaszczepionych, a branża wciąż nie odrobiła strat po ostatnich ograniczeniach. Jednocześnie Związek apeluje do wszystkich klientów o ostrożność, a do rządzących, o działania wspierające powszechny program szczepień.

"Powołując się na dotychczasowe doświadczenia i brak jednoznacznego związku pomiędzy funkcjonowaniem sklepów w galeriach handlowych a wzrostem liczby zachorowań, oczekiwalibyśmy powściągliwości w podejmowaniu przez rząd drastycznych decyzji dotyczących handlu w kontekście nadchodzącej czwartej fali pandemii" - podaje zarząd ZPPHiU.

Czwarta fala pandemii w Polsce a możliwość lockdownu

"Zakładamy, że pomimo nadchodzącej czwartej fali handel nie zostanie zakłócony lockdownem. Branża nadal odrabia straty po poprzednich przerwach w prowadzeniu normalnej działalności, więc każda kolejna będzie blokowała czy spowalniała proces rekonwalescencji" - podkreśla.

Przypomina, że podczas poprzednich fal pandemii, centra handlowe i prowadzone w nich sklepy dobrowolnie nałożyły na siebie najwyższy rygor sanitarny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

ZPPHiU wskazuje, że coraz więcej Polaków jest zaszczepionych, a tym samym zwiększa się odporność zbiorowa. "Do tego dochodzą nawyki klientów sklepów, którzy przyzwyczaili się i respektują zasady reżimu, co sprawia, że poziom bezpieczeństwa jest wystarczający by handel funkcjonował bez zakłóceń" - podaje.

Jednocześnie Związek apeluje do wszystkich klientów o ostrożność, a do rządzących, o działania wspierające powszechny program szczepień.

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług skupia 150 firm i ponad 205 000 pracowników.

Koronawirus w Polsce - niedziela 22 sierpnia

Ostatniej doby wykonano ponad 33,4 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym ponad 24,7 tys. antygenowych – podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Wykryto 185 nowych zakażeń koronawirusem.

Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 19 452 993 próbki pobrane od 19 048 757 osób. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali taką możliwość (wrzesień 2020 r.), zlecili 4 161 285 badań.

Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 886 698 przypadków. Zmarło 75 316 osób z COVID-19.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości