TVN24 Biznes | Z kraju

Otwarcie galerii i hoteli niewiele pomogło. Najnowsze szacunki dotyczące przychodów firm

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
400 tysięcy firm czeka na rozpatrzenie wniosków
400 tysięcy firm czeka na rozpatrzenie wnioskówTVN24
wideo 2/4
TVN24400 tysięcy firm czeka na rozpatrzenie wniosków

Po uruchomieniu galerii handlowych i hoteli wciąż obserwujemy drastyczny spadek sprzedaży przedsiębiorstw. Między 4 a 10 maja obroty firm były niższe o dwie piąte niż w analogicznym okresie 2019 roku - szacuje BIG InfoMonitor na podstawie danych z Rejestru Dłużników.

Mimo to można zaobserwować, że w ósmym tygodniu zablokowania gospodarki przez koronawirusa odwrócił się dotychczasowy spadkowy trend sprzedaży firm. Po tym, jak 4 maja otworzyły się dla klientów centra handlowe i hotele, a do pracy wrócili rehabilitanci, sprzedaż firm w dniach od 4 do 10 maja zmniejszyła się o 40 proc. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. W dwa poprzednie tygodnie spadek wynosił 46 i 47 proc. - zauważyli eksperci BIG InfoMonitor.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Przed nami kolejne etapy "odmrażania"

Jak wskazał prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, częściowe odmrożenie gospodarki podziałało również na inne branże i spadek popytu, ale i podaży, przestał się pogłębiać. - Przed nami kolejne etapy luzowania obostrzeń. Ważne, by próby powrotu nie przyniosły znaczącego wzrostu zachorowań, bo mogłoby to schłodzić nastroje i wyhamować chęć działania - zaznaczył.

Dodał, że im ruch w gospodarce większy, tym więcej pytań o solidność płatniczą osób fizycznych i przedsiębiorstw. Wyjaśnił, że w sytuacji blokady gospodarki liczba takich zapytań spada. - W pierwszym tygodniu paraliżu wynikającego z obostrzeń gospodarczych między 16 a 22 marca było ich o ponad 20 procent mniej niż w analogicznym tygodniu minionego roku, w kolejnych tygodniach spadek się pogłębiał, by na początku maja nieco się odbić do 40 procent - podkreślił.

BIG InfoMonitor przypomniał, że dynamikę gospodarczą szacuje poprzez liczbę raportów sprawdzających wiarygodność płatniczą potencjalnych klientów w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Jak podkreślili eksperci, wielu sprzedających przed podpisaniem umowy zagląda do rejestru dłużników i sprawdza, czy klient - przedsiębiorca lub osoba fizyczna - nie ma niespłaconych długów.

Jak podsumowano, w całym ubiegłym roku przedsiębiorcy sprawdzili w rejestrze BIG InfoMonitor wiarygodność płatniczą blisko 7,5 mln osób i prawie 1,6 mln firm, co oznacza, że zapytali o niemal co piątego pełnoletniego Polaka i o ponad połowę działających na rynku przedsiębiorstw.

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował o wejściu w trzeci etap "odmrażania" gospodarki od 18 maja.

Premier Morawiecki o III etapie znoszenia obostrzeń
Premier Morawiecki o III etapie znoszenia obostrzeńTVN24

Informacje o zadłużeniu

W Polsce nie ma centralnego rejestru dłużników. Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) gromadzi informacje gospodarcze o zaległym zadłużeniu osób i firm. Zbieraniem i udostępnianiem danych na temat sytuacji finansowej konsumentów oraz przedsiębiorstw zajmuje się też między innymi Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

Autor:kris

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości