TVN24 Biznes | Z kraju

Morawiecki: liczymy na większe dostawy szczepionek w końcówce kwietnia

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Premier: nasza presja na Unię Europejską daje rezultaty
Premier: nasza presja na Unię Europejską daje rezultatyTVN24
wideo 2/6
TVN24Premier: Narodowy Program Szczepień się rozkręca

Narodowy Program Szczepień przyspiesza, coraz więcej szczepionek dociera do Polski. Liczymy na większe dostawy w końcówce kwietnia, to oznacza, że będziemy mogli pierwszą dawką zaszczepić około sześciu milionów obywateli - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Premier podczas wizyty w województwie śląskim odwiedził punkt szczepień przeciw COVID-19 w hali lodowiska "Tafla" w Gliwicach.

"Liczymy na większe dostawy"

Szef rządu podczas wypowiedzi dla mediów podkreślił, że Narodowy Program Szczepień przyspiesza. Wskazał, że coraz więcej szczepionek dociera do Polski. - Widać, że to, co wcześniej anonsowaliśmy, czyli między 5,5 a 7 mln (dawek szczepionek- red.) wydaje się niezagrożone. Cały czas liczymy na większe dostawy w końcówce kwietnia. To oznacza, że będziemy mogli pierwszą dawką zaszczepić około 6 mln obywateli - powiedział premier.

Jak dodał, już pierwsza dawka bardzo pomaga. - Ona przynajmniej sprawia tyle, że bardzo rzadko następuje ciężki, tragiczny przebieg choroby COVID-19, a więc naprawdę warto - podkreślił Morawiecki.

Zwrócił uwagę, że po grupach takich jak medycy, czy pensjonariusze DPS-ów, którzy już są zaszczepieni, widać, że szczepionka działa.

Premier wskazał, że dzisiaj rozwijany jest program szczepień powszechnych. - To znaczy, że w każdym powiecie przygotowywany jest punt na dużą liczbę szczepionek, która do nas przybędzie - dodał.

Mateusz Morawiecki na konferencji prasowejKPRM

Szczepionki to "najlepsze remedium"

Premier przypomniał, że w miniony piątek jednego dnia zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało ponad 250 tys. osób. Mówił też, że "nasza presja na Unię Europejską daje rezultaty".

- Kilka dni temu rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej pani Ursulą von der Leyen już o trzecim kwartale, czwartym kwartale, o przyszłym roku i o jak największych zaopatrzeniach w szczepionkę na kolejne miesiące - powiedział. Zaznaczył, że dostawy szczepionek mają być zdecydowanie coraz większe.

Premier ocenił, że szczepionki to "najlepsze remedium", które w najbliższych tygodniach będzie przynosiło coraz lepsze rezultaty w skali całej Polski. - Bardzo na to nie tylko liczymy, ale też widzimy po danych, które do nas spływają - zaznaczył.

- My zapewniamy całą infrastrukturę i finansowanie każdego szczepionego obywatela. Jestem przekonany, że dzięki wspólnemu wysiłkowi (...) będziemy w stanie przeprowadzić ten program jeszcze szybciej niż do tej pory zapowiadaliśmy - powiedział Morawiecki.

Podziękował jednocześnie "wszystkim tym, którzy dbają o to, żeby fala szczepień zwalczyła trzecią falę koronawirusa, w której się znajdujemy". - Jest trzecia fala, ale nadchodzi też fala szczepień i to jest dobra wiadomość, wiadomość na skuteczne pozbycie się pandemii - powiedział premier.

"Rozwijamy program szczepień"

Do kwestii poruszonych na konferencji prasowej premier odniósł się też w mediach społecznościowych.

"Dzisiaj uzupełniamy i rozwijamy program szczepień powszechnych - w każdym powiecie jest przygotowywany punkt na dużą liczbę szczepionek, która do nas dotrze. Tutaj, w Gliwicach, powstał bardzo sprawny punkt szczepień, w którym szczepi się 2000 osób dziennie, a możliwości są dwukrotnie większe" - oświadczył.

Morawiecki dziękował też wszystkim za dobrą współpracę w celu zaszczepienia jak największej liczby Polaków w jak najkrótszym czasie.

Szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia ub.r. Prowadzone są one na razie preparatami firm Pfizer, AstraZeneca i Moderna. W środę planowana jest pierwsza dostawa do Polski jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson w liczbie 120 tys. dawek.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPRM

Pozostałe wiadomości