Z kraju

"Jesteśmy targani sprzecznościami". Premier o "odmrażaniu" gospodarki

Z kraju

Premier Morawiecki o "odmrażaniu" gospodarkitvn24
wideo 2/5

Nie chcemy, by z powrotem nastąpił szybki przyrost zachorowań na koronawirusa, dlatego rząd polski realizuje strategię bardzo ostrożnego, powolnego i wyważonego sposobu odmrażania gospodarki - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Jak wskazał, "dzisiaj jesteśmy targani sprzecznościami".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

- Z jednej strony przedsiębiorcy, ale też znaczna część pracowników chcą żebyśmy otwierali gospodarkę. Z drugiej strony służby medyczne, ale też znaczna część społeczeństwa wcale nie chce zbyt szybkiego otwarcia gospodarki, a to dlatego, że obawiają się, że po tym przyduszeniu koronawirusa - bo to się udało w Polsce - w maju, czerwcu, czy później, z powrotem nastąpi gwałtowny, bardzo szybki przyrost i tego oczywiście nie chcemy - podkreślił szef rządu w składnicy Agencji Rezerw Materiałowych w Komorowie koło Warszawy.

Dlatego - jak mówił premier Morawiecki - rząd realizuje strategię stopniowego otwierania gospodarki, który pozwala "trzymać rękę na pulsie". - Pozwoli to mieć przekonanie, że jeżeli nastąpi tydzień po tygodniu przyrost zachorowań na koronawirusa, to będziemy mogli w odpowiedni sposób zareagować - dodał.

Koronawirus a gospodarka

Szef rządu wyraził przekonanie, że "będziemy w stanie nie tylko pokonać koronawirusa od strony medycznej, ale z gospodarczego punktu widzenia, ocalić jak najwięcej miejsc pracy".

Nawiązując do pakietu ustaw antykryzysowych, dodał, że "około miliona pracowników korzysta z postojowego i ponad milion firm korzysta z programu dotacji, ulg, wsparcia". - Działania takie jak tutaj w Agencji Rezerw Materiałowych, która w sposób sprawny stara się ściągać materiały z całego świata i animować produkcję krajowa, potwierdzają, że państwo polskie może być sprawnym mechanizmem, który organizuje życie gospodarczej i życie społeczne - powiedział Morawiecki.

Cztery etapy

W czwartek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział stopniowe luzowanie obostrzeń. Podzielono je na cztery etapy. W pierwszym etapie, od 20 kwietnia zostały otwarte lasy i parki, obowiązują też nowe limity osób w sklepach.

W drugim etapie ma nastąpić otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami. Działalność mają również wznowić biblioteki, muzea oraz galerie sztuki.

Trzeci etap zakłada otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami oraz umożliwienie działalności stacjonarnej restauracjom, ale również z ograniczeniami. W ostatnim, czyli czwartym etapie zaplanowano otwarcie siłowni i klubów fitness.

Nie określono jednak terminów wprowadzania kolejnych zmian. Według rządu daty wejścia w życie pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.

Autor: mb/ToL / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości