TVN24 Biznes | Z kraju

Samolot z ukraińskimi pracownikami wylądował w Warszawie. "Nawet się nie zastanawiałem"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP, Reuters

Na Lotnisku Chopina w Warszawie wylądował pierwszy wyczarterowany samolot z pracownikami Ukrainy. Blisko 200 osób odbywa obecnie dwutygodniową kwarantannę.

Samolot wylądował w Warszawie w niedzielę. Rejs został zorganizowany przez agencję zatrudnienia Gremi Personal wspólnie z liniami Ukraine International Airlines.

- Współpracujemy z ponad 120 firmami, każdego dnia otrzymujemy kilka nowych wniosków od firm, które potrzebują pracowników. Obecnie pracownicy są potrzebni we wszystkich firmach z wyjątkiem hoteli i restauracji. Wszystkie pozostałe branże są w trakcie ponownego otwierania i wszystkie cierpią z powodu niedoboru siły roboczej - powiedział w rozmowie z Reuterem Jewhen Kiriczenko, właściciel agencji zatrudnienia Gremi Personal.

Według ukraińskiego portalu Europejska Prawda na pokładzie samolotu znalazło się 178 obywateli Ukrainy. Agencja Reutera towarzyszyła pracownikom w trakcie ich podróży. Jak widzimy na nagraniu, pasażerom, którzy pojawili się na lotnisku Kijów-Boryspol przed wylotem, mierzono temperaturę oraz rozdawano maseczki ochronne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Pracownicy z Ukrainy w Polsce

Jedną z osób, która skorzystała z oferty jest 26-letni Vadim Diaczenko. - Osobiście, kiedy zaproponowano mi wyjazd za granicę, nawet się nie zastanawiałem i nie wahałem się, byłem gotowy zaakceptować wszystkie ich warunki i iść do pracy – powiedział. Jak dodał, w trakcie zamknięcia gospodarki były otwarte tylko sklepy, a różne fabryki i magazyny były zamknięte. To doprowadziło do pogorszenia sytuacji finansowej części obywateli.

Pracownicy, którzy w niedzielę wylądowali na Lotnisku Chopina w Warszawie, nie rozpoczną jednak pracy od razu. Reuter podał, że odbędą oni dwutygodniową kwarantannę w schroniskach lub mieszkaniach zapewnianych przez agencję zatrudnienia.

Serwis Europejska Prawda informował wcześniej, że zgodnie z wymogami władz w Kijowie wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przylecieli do Warszawy, mają długoterminowe umowy o pracę w Polsce oraz posiadają ubezpieczenie medyczne, łącznie z ubezpieczeniem na wypadek zachorowania na COVID-19.

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że kryzys związany z COVID-19 zakłócił napływ migrantów, między innymi do Polski. Jak wskazano, 1-2 miliony Ukraińców pomagają zlikwidować niedobory siły roboczej w branżach takich, jak budownictwo i rolnictwo. Dotychczas ukraińskie media informowały o lotach z ukraińskimi pracownikami do Finlandii, Niemiec, Austrii i Wielkiej Brytanii.

Autor:mb

Źródło: PAP, Reuters