Pracodawca zyska możliwość weryfikacji szczepień. "Regulacje idą w dobrym kierunku"

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Poseł Latos o ustawie umożliwiającej weryfikację szczepień przez pracodawców
Poseł Latos o ustawie umożliwiającej weryfikację szczepień przez pracodawcówTVN24
wideo 2/5
TVN24Poseł Latos o ustawie umożliwiającej weryfikację szczepień przez pracodawców

Regulacja dająca pracodawcom narzędzie do weryfikacji szczepień lub testów na COVID-19 pracowników to krok w dobrym kierunku - ocenia Konfederacja Lewiatan, odnosząc się do projektu ustawy, który wpłynął do Sejmu. Zastrzeżenia budzą jednak ograniczone możliwości pracodawców w przypadku odmowy przedstawienia przez pracownika wyniku testu czy dowodu zaszczepienia.

Możliwość wykonywania przez pracownika lub osobę pozostająca w stosunku cywilnoprawnym z pracodawcą nieodpłatnych testów w kierunku SARS-CoV-2 – zakłada projekt nowelizacji ustawy, który wniosła do Sejmu grupa posłów PiS. Zapisano w nim także możliwość żądania przez pracodawcę okazania informacji o ważnym negatywnym wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19.

Weryfikacja szczepień i testów w miejscu pracy

W ocenie Konfederacji Lewiatan projekt to krok w dobrym kierunku, szczególnie w zakresie udostępnienia bezpłatnych testów. "Przedsiębiorcy będą mogli wreszcie zgodnie z prawem zweryfikować informacje nt. statusu pracowników, chociaż do końca nie wiadomo czy testy będą powszechne" - wskazała Konfederacja Lewiatan w komentarzu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zgodnie z projektem ustawy pracodawca może żądać od pracownika podania informacji o posiadaniu przez niego negatywnego wyniku testu wykonanego bezpłatnie nie wcześniej niż 48 godzin przed okazaniem. "Z tego obowiązku zwolniony będzie pracownik, który udowodni, że jest ozdrowieńcem lub zaszczepił się przeciwko COVID-19" - zaznaczono.

Dodano, że jeśli pracownik nie przedstawi wyniku testu będzie mógł być skierowany do wykonywania pracy w innym miejscu i w innych godzinach.

"Proponowane regulacje idą w dobrym kierunku, ponieważ dadzą pracodawcom narzędzie do weryfikacji szczepień pracowników. Jest to możliwość, z której można skorzystać" - ocenił dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki. Ekspert obawia się, że testy nie będą powszechne, ponieważ ich liczba ma być określona w rozporządzeniu.

Jak wskazał Lisicki, zastrzeżenia budzą ograniczone możliwości pracodawców w przypadku odmowy przedstawienia przez pracownika wyniku testu czy dowodu zaszczepienia. "Oczekiwaliśmy też rozwiązania umożliwiającego, w ostateczności, wyłączenie pracownika z możliwości świadczenia pracy, co niosłoby za sobą skutki dla wynagrodzenia, jeżeli nie ma możliwości wskazania innego miejsca pracy" – wskazał.

Koronawirus w Polsce. "Skutki zaniechania odczują wszyscy"

Podkreślono, że w czasie czwartej fali zakażeń COVID-19 i trudnej sytuacji w ochronie zdrowia, zapewnienie bezpieczeństwa obywateli staje się priorytetem. "Wiele rządów państw UE, nie zważając na protesty różnych grup społecznych, wprowadza rozwiązania, które mają zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa" - podkreślono.

Konfederacja Lewiatan przypomniała, że w niedawnym apelu do rządu również Rada Przedsiębiorczości uznała, że w Polsce konieczne są rozwiązania, które powstrzymają rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa. "Jeśli szybko ich nie wprowadzimy, to skutki zaniechania boleśnie odczują wszyscy: gospodarka, przedsiębiorcy i pracownicy" - podsumowano.

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości