TVN24 Biznes | Z kraju

Praca z domu. "Chcemy dać pewne możliwości do jej uregulowania"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Gowin: prawdziwe kłopoty gospodarcze są dopiero przed namiTVN24
wideo 2/6
TVN24Gowin: prawdziwe kłopoty gospodarcze są dopiero przed nami

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek zapewniła, że praca zdalna będzie uregulowana w Kodeksie pracy. - Zakładam, że projekt nowelizacji Kodeksu pracy będzie uzgodniony społecznie w pierwszym kwartale 2021 roku - wskazała wiceszefowa MRPiT.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Obecnie, na podstawie tak zwanej ustawy covidowej z marca ubiegłego roku, przedsiębiorcy mogą kierować pracowników do pracy zdalnej w okresie obowiązywania stanu epidemicznego lub stanu epidemii oraz do trzech miesięcy po ich odwołaniu. Żeby jednak rozwiązania dotyczące pracy zdalnej wprowadzić na stałe, potrzebna jest nowelizacja Kodeksu pracy.

Projekt noweli został przedstawiony Radzie Dialogu Społecznego. Obecne przepisy o telepracy zastąpiono w nim pracą zdalną. Prace nad projektem jednak utknęły.

Praca zdalna w Kodeksie pracy

- Zakładam, że projekt nowelizacji Kodeksu pracy będzie uzgodniony społecznie w pierwszym kwartale 2021 roku - poinformowała Iwona Michałek. Dodała, że zapisy dotyczące pracy zdalnej powinny być na tyle ogólne, by pozostawić furtkę do uzgodnień między pracodawcami i pracownikami.

- Chcemy dać pewne możliwości do uregulowania pracy zdalnej między pracodawcą a pracownikiem. Szczegółowe rozwiązania dotyczące pracy zdalnej, dopasowane do potrzeb różnych branż oraz specyfiki poszczególnych zakładów pracy będą więc zawarte na przykład w porozumieniach lub regulaminie - zaznaczyła wiceminister.

Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, podkreślił, że praca zdalna nie może być przeregulowana. Wskazał, że tak było z telepracą, przez co mało kto chciał z niej korzystać.

- Mieliśmy taką szarą strefę, gdzie pracownicy dogadywali się z pracodawcami, że pracują poza biurem. Teraz też istnieje ryzyko, że powstanie przepis, który będzie fikcją, jak telepraca albo będzie pomijany - zwrócił uwagę ekspert.

Telepraca

Zgodnie z definicją telepracy z Kodeksu pracy, to praca wykonywana regularnie poza zakładem pracy z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć telepracownikowi sprzęt niezbędny do wykonywania pracy, ubezpieczyć go i pokryć koszty związane z jego instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją. Pracownik może też korzystać z własnego sprzętu - wtedy należy mu sią za to ekwiwalent pieniężny. Pracodawca ma prawo przeprowadzać w domu telepracownika kontrolę po uzyskaniu jego zgody.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: