NBP: pieniędzy w bankomatach nie zabraknie

Z kraju

Prezydent poprosił sektor finansowy o pomoc kredytobiorcomtvn24
wideo 2/4

Pieniądze do bankomatów są wydawane przez Narodowy Bank Polski na bieżąco, bez opóźnień i ograniczeń. Nie zabraknie ich dla żadnego klienta banku - informuje bank centralny w komunikacie.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

W skarbcach oddziałów okręgowych NBP przechowywane są znaczne zapasy gotówki - informuje bank centralny i wyszczególnia: "składają się na nie: zapas logistyczny, który znacznie przekracza zwiększone zamówienia banków oraz dodatkowo zapas strategiczny wysokich nominałów banknotów, który może w każdej chwili zostać uruchomiony i postawiony do dyspozycji klientów banków".

Jak dodano, gotówka do banków komercyjnych jest wydawana przez NBP "na bieżąco, w całym kraju, bez żadnych opóźnień i ograniczeń".

Jednocześnie NBP zaznacza, że ponieważ klienci banków zaczęli częściej niż zwykle wypłacać pieniądze, w niektórych miejscach mogą pojawić się opóźnienia w dostawach gotówki z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę.

Wyższy limit

Jednocześnie w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa sektor bankowy przyspieszył pracę nad podwyższeniem limitu płatności zbliżeniowych bez PIN-u do 100 złotych.

- Po spotkaniu z prezydentem w czwartek sektor bankowy podjął odpowiednie działania, by wdrożyć podwyższenie limitu płatności zbliżeniowych do 100 złotych. Plan jest taki, by zrobić to najszybciej, jak to możliwe - podkreślił w rozmowie z tvn24bis.pl dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

Rzecznik ZBP dodał, że "jeszcze w 2018 roku były zapowiedzi wdrożenia nowego limitu i planowaliśmy, że stanie się to jesienią 2020 roku".

W Polsce transakcji bezdotykowych do 50 zł nie trzeba potwierdzać PIN-em. Powyżej tej sumy wymagane jest podanie kodu.

Z powodu epidemii koronawirusa w środę Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła się z prośbą do NBP, by pozwolił na podniesienie limitu płatności zbliżeniowych. Dziś z podobnym apelem wystąpił minister finansów Tadeusz Kościński.

Co na to NBP? Bank centralny przypomniał, że decyzje w sprawie podwyższenia do 100 zł limitu w transakcjach zbliżeniowych bez PIN-u zostały wydane już w 2018 roku. Zgodę uzyskały organizacje kartowe Mastercard Europe oraz VISA. I to one wspólnie z bankami muszą przeprowadzić operację.

Transakcje bezgotówkowe

Na początku tygodnia Ministerstwo Rozwoju oraz Główny Inspektor Sanitarny (GIS) zaleciły, by w obiektach handlowych zachować bezpieczną odległość od innych osób (1-1,5 metra). Placówki handlowe powinny promować płatności bezgotówkowe oraz umieszczać dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach i regularnie je napełniać.

Również ZBP zachęca do obrotu bezgotówkowego. - Tam, gdzie jest to możliwe płaćmy kartami albo korzystajmy z bankowości mobilnej lub internetowej, czy to w sklepach, czy też w przypadku opłacania rachunków. To zdecydowanie bezpieczniejsze niż płatność gotówką - zaznaczył Barbrich.

I dodał: - Mamy ponad 17 milionów kont internetowych, na których dokonywane są płatności tego typu. System jest na to przygotowany. I jeśli to może się przyczynić do zmniejszenia zagrożenia związanego z koronawirusem, to nie korzystajmy z gotówki, by nie narażać siebie czy też najbliższych na ewentualne zakażenie.

"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA

Autor: mmh / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock